Předsudky přetrvávají. Češi umírali za Slovensko, jejich hroby jsou často neudržované

Foto: archiv VHÚ
Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 8. 2019 14:10
Před 100 lety obsadily bolševické jednotky Maďarské republiky rad jižní Slovensko. Za územní celistvost nově vzniklého Československa v krvavé válce bojovali i Češi. Pohled na jejich polorozpadlé hroby či pomníky ale není radostný. Svědčí i o tom, že Slovensko se dodnes nevyrovnalo s předsudky o Češích legionářích. Ty, sotva se vrátili z italské či francouzské fronty, znovu pohltila válečná vřava. Jiným, daleko pozitivnějším příkladem je ale hřbitov východoslovenské obce Zálužice. Podívejte se, v jakém stavu jsou nyní hroby Čechů, kteří padli v bojích za Slovensko.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy