Předsudky přetrvávají. Češi umírali za Slovensko, jejich hroby jsou často neudržované

Žijící legenda, velitel 2. čs. divize podplukovník Josef Šnejdárek před Kalvárií v Banské Štiavnici v červnu 1919. Nedlouho předtím se vyznamenal i v bojích o Těšínsko.
Pocta dvěma neznámým Čechům v Miklušovicích. Zleva tajemník Československé obce legionářské (ČSOL) Milan Mojžíš.
Hrob v Miklušovicích v detailu.
V Klenově leží osm českých vojáků, s nimiž je pochován i jeden maďarský.
V Kysaku pak na několika místech jednadvacet.
Foto: archiv VHÚ
Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 8. 2019 14:10
Před 100 lety obsadily bolševické jednotky Maďarské republiky rad jižní Slovensko. Za územní celistvost nově vzniklého Československa v krvavé válce bojovali i Češi. Pohled na jejich polorozpadlé hroby či pomníky ale není radostný. Svědčí i o tom, že Slovensko se dodnes nevyrovnalo s předsudky o Češích legionářích. Ty, sotva se vrátili z italské či francouzské fronty, znovu pohltila válečná vřava. Jiným, daleko pozitivnějším příkladem je ale hřbitov východoslovenské obce Zálužice. Podívejte se, v jakém stavu jsou nyní hroby Čechů, kteří padli v bojích za Slovensko.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy