Firma Odyssey našla další vrak se stříbrným pokladem

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
11. 10. 2011 12:31
Loď Mantola vezla za první světové války náklad stříbra, potopena byla u Irska
Loď společnosti Odyssey Marine Exploration.
Loď společnosti Odyssey Marine Exploration. | Foto: Reuters

Londýn - Firma Odyssey Marine Exploration oznámila, že našla na dně severního Atlantiku další vrak se stříbrným pokladem.

Britská loď SS Mantola šla ke dnu 9. února roku 1917, kdy ji potopila německá ponorka U-81.

Mantola vezla přibližně 600 000 uncí stříbra. Její náklad má v dnešních cenách hodnotu více než 19 milionů amerických dolarů.

SS Mantola leží v hloubce 2500 metrů a ve vzdálenosti pouhých 160 kilometrů od jiného britského vraku se stříbrným pokladem, který floridská Odyssey Marine Exploration objevila v září.

Také SS Gairsoppa byla torpédována německou ponorkou, ale na rozdíl od Mantoly až za druhé světové války - v roce 1941.

Vrak Gairsoppy leží asi 490 kilometrů od irského pobřeží. Tato loď vezla podstatně větší náklad stříbra než Mantola.

Bylo ho přes 200 tun (sedm milionů uncí) a jeho dnešní hodnota činí přibližně 210 milionů dolarů.

Odyssey má dohodu s britskou vládou, že si bude v případě obou lodí moci ponechat 80 procent stříbra, které vyzvedne z mořského dna.

Firma chce s příslušnými pracemi začít na jaře příštího roku a pracovat na obou vracích současně. Podle jejího prezidenta Marka Gordona se tak výrazně sníží náklady.

Odyssey je velmi dravá hledačská firma, která například v roce 2007 vyzvedla poklad z jedné španělské galeony, jež se v roce 1804 potopila s nákladem stříbra a zlatých předmětů v Atlantiku u Gibraltarského průlivu.

Španělsko ale na rozdíl od Británie nedosáhlo s americkou firmou dohody a poklad na ní vymáhá soudní cestou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy