Filipínám povládne syn ikony jejich sametové revoluce

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 5. 2010 7:45
Benigno "Noynoy" Aquino má po sečtení 80 procent volebních obvodů jasný náskok
Benigno "Noynoy" Aquino
Benigno "Noynoy" Aquino | Foto: Reuters

Manila - Na Filipínách se ještě dopočítávají poslední volební okrsky. Nicméně se už zdá být jasné, že novým prezidentem země se stane syn nedávno zesnulé ikony místní sametové revoluce. A sirotek po kdysi nesmírně populárním vůdci opozice, který byl zastřelen po návratu z exilu v USA přímo na letištní ploše.

Benigno "Noynoy" Aquino získal podle nejnovějších zpráv více než 40 % hlasů - jde o výsledek po sečtení 80 procent okrsků.

Na Filipínách je prezident zvolen v jediném kole hlasování prostou většinou.

Pro srovnání - někdejší prezident Joseph Estrada má v tuto chvíli 25,5 % hlasů, senátor Manuel Villar, který je průběžně třetí, už Aquinovi poblahopřál k vítězství.

"Nejsme v Británii"

Agentura Reuters upozorňuje, že takto silný mandát je dobrou zprávu pro Filipíny, které potřebují Aquinovu reformní agendu. Zahrnuje plán boje s korupcí a škrty, které by měly léčit zadlužený rozpočet. Místní trhy už v reakci na Aquinovo vítězství mírně posílily.

"Silný mandát je přesně tím, co lidé chtěli. Poslední věc, kterou bychom teď potřebovali, by byly vleklé dohady o křehké vládě, jak to teď vidíme v Británii," komentoval výsledky Song Seng Wun, renomovaný ekonom z institutu CIMB v Singapuru.

Ekonomové doufají, že Aquino bude moci nepopulární opatření zavádět nějaký čas poměrně bez překážek. Těžit může z obrovské podpory, které se mu dostává málem na každém kroku.

Tragédie rodiny

Přitom se do povědomí lidí dostal padesátiletý "Noynoy" až po loňské smrti své matky, vůdkyně lidové revolty Corazon Aquinové.

Záběr z nahrávky, která obletěla svět. Příslušník letištní ostrahy odklízí bezvládné Aquinovo tělo z přistávací dráhy. Dnes nese manilské mezinárodní letiště, kde k atentátu došlo, jeho jméno
Záběr z nahrávky, která obletěla svět. Příslušník letištní ostrahy odklízí bezvládné Aquinovo tělo z přistávací dráhy. Dnes nese manilské mezinárodní letiště, kde k atentátu došlo, jeho jméno | Foto: Aktuálně.cz

Politická kariéra tetičky Cory (tita Cory), jak ji Filipínci s oblibou přezdívali, se začala odvíjet od roku 1983, kdy byl na manilském mezinárodním letišti zastřelen po návratu z dobrovolného exilu ze Spojených států její manžel Benigno Aquino.

Toho tehdejší Marcosova vládní garnitura vnímala jako disidenta a nebezpečně populárního opozičníka.

Střelec, jehož kulka Aquina usmrtila, byl na místě zastřelen, kdo však stál za jeho smrtí, je dodnes nejasné 

Aquinová tehdy vedla pohřeb, kterého se účastnily bezmála dva miliony lidí. Jako manželka zavražděného disidenta se automaticky stala symbolem revolty proti Marcosově autoritativnímu režimu a tím sjednotila roztříštěnou opozici, podnikatelskou komunitu, obyčejné Filipínce a církevní přestavitele.

"O prezidentství vůbec nic nevím," prohlásila v roce 1985, rok předtím, než souhlasila kandidovat v prezidentských volbách proti Marcosovi. Ten poté, co se na stranu protestujícího davu přidala i armáda a církev, odletěl ze země na ostrov Hawaj, kde po třech letech v exilu zemřel.

Aquinová, byť se jí mnohé ze zamýšlených reform nepodařily, zůstala až do své smrti nesmírně populární. Loni podlehla ve svých 76 letech rakovině střev.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy