Filipínám povládne syn ikony jejich sametové revoluce

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 5. 2010 7:45
Benigno "Noynoy" Aquino má po sečtení 80 procent volebních obvodů jasný náskok
Benigno "Noynoy" Aquino
Benigno "Noynoy" Aquino | Foto: Reuters

Manila - Na Filipínách se ještě dopočítávají poslední volební okrsky. Nicméně se už zdá být jasné, že novým prezidentem země se stane syn nedávno zesnulé ikony místní sametové revoluce. A sirotek po kdysi nesmírně populárním vůdci opozice, který byl zastřelen po návratu z exilu v USA přímo na letištní ploše.

Benigno "Noynoy" Aquino získal podle nejnovějších zpráv více než 40 % hlasů - jde o výsledek po sečtení 80 procent okrsků.

Na Filipínách je prezident zvolen v jediném kole hlasování prostou většinou.

Pro srovnání - někdejší prezident Joseph Estrada má v tuto chvíli 25,5 % hlasů, senátor Manuel Villar, který je průběžně třetí, už Aquinovi poblahopřál k vítězství.

"Nejsme v Británii"

Agentura Reuters upozorňuje, že takto silný mandát je dobrou zprávu pro Filipíny, které potřebují Aquinovu reformní agendu. Zahrnuje plán boje s korupcí a škrty, které by měly léčit zadlužený rozpočet. Místní trhy už v reakci na Aquinovo vítězství mírně posílily.

"Silný mandát je přesně tím, co lidé chtěli. Poslední věc, kterou bychom teď potřebovali, by byly vleklé dohady o křehké vládě, jak to teď vidíme v Británii," komentoval výsledky Song Seng Wun, renomovaný ekonom z institutu CIMB v Singapuru.

Ekonomové doufají, že Aquino bude moci nepopulární opatření zavádět nějaký čas poměrně bez překážek. Těžit může z obrovské podpory, které se mu dostává málem na každém kroku.

Tragédie rodiny

Přitom se do povědomí lidí dostal padesátiletý "Noynoy" až po loňské smrti své matky, vůdkyně lidové revolty Corazon Aquinové.

Záběr z nahrávky, která obletěla svět. Příslušník letištní ostrahy odklízí bezvládné Aquinovo tělo z přistávací dráhy. Dnes nese manilské mezinárodní letiště, kde k atentátu došlo, jeho jméno
Záběr z nahrávky, která obletěla svět. Příslušník letištní ostrahy odklízí bezvládné Aquinovo tělo z přistávací dráhy. Dnes nese manilské mezinárodní letiště, kde k atentátu došlo, jeho jméno | Foto: Aktuálně.cz

Politická kariéra tetičky Cory (tita Cory), jak ji Filipínci s oblibou přezdívali, se začala odvíjet od roku 1983, kdy byl na manilském mezinárodním letišti zastřelen po návratu z dobrovolného exilu ze Spojených států její manžel Benigno Aquino.

Toho tehdejší Marcosova vládní garnitura vnímala jako disidenta a nebezpečně populárního opozičníka.

Střelec, jehož kulka Aquina usmrtila, byl na místě zastřelen, kdo však stál za jeho smrtí, je dodnes nejasné 

Aquinová tehdy vedla pohřeb, kterého se účastnily bezmála dva miliony lidí. Jako manželka zavražděného disidenta se automaticky stala symbolem revolty proti Marcosově autoritativnímu režimu a tím sjednotila roztříštěnou opozici, podnikatelskou komunitu, obyčejné Filipínce a církevní přestavitele.

"O prezidentství vůbec nic nevím," prohlásila v roce 1985, rok předtím, než souhlasila kandidovat v prezidentských volbách proti Marcosovi. Ten poté, co se na stranu protestujícího davu přidala i armáda a církev, odletěl ze země na ostrov Hawaj, kde po třech letech v exilu zemřel.

Aquinová, byť se jí mnohé ze zamýšlených reform nepodařily, zůstala až do své smrti nesmírně populární. Loni podlehla ve svých 76 letech rakovině střev.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy