Fatální omyl, zaměnili ostatky polského exprezidenta

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2012 14:30
Podle polských médií nebyly v hrobě uloženy ostatky Ryszarda Kaczorowského
Ryszard Kaczorowski na archivním snímku z roku 2008.
Ryszard Kaczorowski na archivním snímku z roku 2008. | Foto: Wikimedia Commons/Cezary Piwowarski

Varšava - Tělo polského exilového prezidenta Ryszarda Kaczorowského, který zemřel při leteckém neštěstí v ruském Smolensku, bylo zaměněno.

Napsal to server Rzeczpospolita s odvoláním na rádio RMF, podle kterého za záměnu může úředník ministerstva zahraničí.

Úřady zatím zprávu oficiálně nepotvrdily.

"Okresní vojenská prokuratura ve Varšavě, která má vyšetřování na starosti, stále čeká na výsledky testů DNA," konstatoval mluvčí Vrchní vojenské prokuratury Zbigniew Rzepa. Podle médií ale armáda již výsledky obdržela.

Tělo bylo exhumováno v pondělí poté, co se objevily pochybnosti o identitě některých obětí nehody z dubna 2010.

Obzvláště poté, co koncem září vyšlo najevo, že došlo k záměně těla Anny Walentynowiczové, známé aktivistky polských protikomunistických odborů Solidarita. V jejím hrobě byly uloženy ostatky někdejší předsedkyně nadace Golgota východu Teresy Walewské-Przyjalkowské.

Nejméně další dvě exhumace mají podle médií následovat.

Fatální omyl

Tragédie, při níž zemřelo 95 lidí, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczynského, jeho manželky Marie a desítek dalších čelných představitelů polského veřejného života, se stala 10. dubna 2010.

Polská delegace tehdy chtěla na západě Ruska uctít památku tisíců Poláků, které na jaře 1940 v katyňském lese nedaleko Smolenska postřílela tajná sovětská policie NKVD.

Delegace ve stroji Tu-154 chtěla na letiště Severnyj dosednout navzdory nepříznivému počasí a upozornění, že letiště není pro civilní lety náležitě vybaveno. Piloti přistávací manévr podcenili a v mlze letěli příliš nízko. Katastrofě již pak nedokázali zabránit.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy