Expremiér Mečiar odešel ze strany, kterou sám založil

ČTK ČTK
12. 12. 2013 19:40
Stranu dovedl na výsluní, v roce 2010 však vypadla ze sněmovny
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, který spolu s Václavem Klausem v roce 1992 rozhodoval o rozdělení Československa na samostatné republiky, ve čtvrtek vystoupil z Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Oznámila to slovenská média.

HZDS svého času zakládal i dovedl k moci, letos v září však přestal být jeho předsedou. Mečiarova strana se z politického výsluní v 90. letech dostala na okraj zájmu voličů a v roce 2010 vypadla ze sněmovny.

"Takzvané kolektivní vedení za zády členů připravuje bankrot a likvidaci strany. Navzdory usnesením sjezdu připravuje založení nové strany, lže veřejnosti a členům. V takovém spolku být nemohu," vysvětlil Mečiar v prohlášení, z něhož citovala slovenská média. Strana jeho krok nekomentovala.

Mečiar byl jediným předsedou HZDS od jeho vzniku v roce 1991 až do letošního sjezdu strany, na kterém se o opětovné zvolení neucházel. Protože o předsednické křeslo nikdo neprojevil zájem, stranu vede desetičlenné grémium.

Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Mečiar býval svého času nejoblíbenějším slovenským politikem, ve volbách v roce 1992 se svou stranou získal přes 37 procent hlasů.

Pokles popularity ale vedl k tomu, že HZDS v roce 2010 nepřekročilo pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. V loňských předčasných volbách strana nezískala ani procento hlasů.

S Mečiarovým jménem se pojí rozdělení federace a vznik samostatného Slovenska.

Byl třikrát premiérem, jeho vládnutí ale provázela kritika domácích odpůrců i Západu, sporná privatizace i podezření ze zneužití tajné služby proti politickým soupeřům.

 

Právě se děje

Další zprávy