Experti dohlížející na sankce proti KLDR jsou terčem kyberútoků. Hackeři mají přesné informace

ČTK ČTK
22. 5. 2017 23:44
OSN v interním varovném e-mailu uvádí, že experti OSN vyšetřující porušování sankcí uvalených na KLDR čelí kybernetickým útokům, informovala agentura Reuters. Hackeři mají o práci expertů velmi dobrý přehled. Podobná napadení byla zaznamenána už v roce 2016. Severokorejské zastoupení při OSN odpovědnost za hackerský útok na experty výboru odmítlo s tím, že taková obvinění jsou směšná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Experti OSN vyšetřující porušování sankčních podmínek uvalených na Severní Koreu jsou terčem kybernetických útoků, za kterými stojí hackeři s velmi dobrým přehledem o jejich práci. OSN to uvádí v interním varovném e-mailu, napsala v pondělí agentura Reuters.

Hackerům se 8. května podařilo proniknout do počítače jednoho z expertů. "Spolu se souborem zip (formát pro kompresi dat) byla poslána velmi osobní zpráva, která ukazuje, že hackeři mají velice podrobný přehled o současné vyšetřovací struktuře výboru a jeho pracovních metodách," citovala agentura Reuters z varovného e-mailu. Ten také uvedl, že výbor, který sankční podmínky sleduje, byl podobně napaden v roce 2016.

Fakt, že jeden z počítačů člena výboru byl prolomen, potvrdilo italské zastoupení při OSN. Zmíněný varovný e-mail hovoří o tom, že výbor je pod neustálým kybernetickým tlakem hackerů.

Severokorejské zastoupení při OSN odpovědnost za hackerský útok na experty výboru odmítlo s tím, že taková obvinění jsou směšná.

KLDR rovněž popřela, že by se podílela na nedávném útoku vyděračským virem WannaCry, který se rozšířil na více než 230.000 počítačů po celém světě. Bezpečnostní odborníci přitom v útoku WannaCry nalezli určité technické souvislosti, které vedou ke KLDR.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy