Jakou budoucnost chtějí pro EU občané? Společnou armádu i přísnou migrační politiku

Kateřina Zichová, EURACTIV.cz
9. 5. 2021 14:02
Ve štrasburském sídle Evropského parlamentu v neděli 9. května formálně začíná Konference o budoucnosti Evropy. Spouští se tím několikaměsíční debaty občanů o tom, jak by měla v následujících letech EU vypadat a co by měla řešit. Nápady hýří i Češi, na digitální platformě konference se zajímají například o migraci nebo o jadernou energii.
Foto: Milan Bureš

Konference o budoucnosti Evropy

V rámci Konference o budoucnosti Evropy se budou ve všech členských státech konat diskuse s občany. Mají Bruselu nastínit, jakou budoucnost si pro Evropskou unii přejí přímo její obyvatelé.

Konferenci společně předsedají šéfové unijních institucí. Tedy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropského parlamentu David Sassoli a premiér či premiérka předsedající země Rady EU.

Kromě debat probíhajících na národní a regionální úrovni nepřijde o dění ani unijní vedení. Alespoň jednou za půl roku by se mělo konat tzv. plenární zasedání konference, na kterém se sejdou s vybranými Evropany zástupci institucí a členských států i jejich národních parlamentů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy