Evropská média: Oslavy vypadaly jako povstání proti Zemanovi

Martin Novák Martin Novák
18. 11. 2014 10:40
Prezident některé Čechy dráždí hlavně proruskými postoji, shodují se novináři z mnoha zemí.
Tuto fotografii z Prahy zařadila do svého servisu agentura Reuters.
Tuto fotografii z Prahy zařadila do svého servisu agentura Reuters. | Foto: Reuters

Praha – Demonstrace proti Miloši Zemanovi 17. listopadu vrátily po delší době Českou republiku na přední místa evropských deníků, zpravodajských webů a televizních novin.

Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana
0:25
Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana | Video: Rádio Svobodná Evropa

Například v Budapešti se na akci proti tamnímu premiérovi Viktoru Orbánovi sešlo více lidí, ale pražské události jsou díky červeným kartám, vypískání Zemana či zasažení německého prezidenta Joachima Gaucka vajíčkem atraktivnějším soustem pro média.

Německá televize ARD citovala Zemanova slova o tom, že potlačení demonstrace 17. listopadu 1989 nebylo nestandardním vybočením z tehdejších represí československých ozbrojených složek. Podle ARD tím své kritiky ještě více popudil.

Rakouská tisková agentura APA zase přičítá demonstrace vulgárním výrazům, které Zeman veřejně používá.

Pražský zpravodaj listu Die Welt Hans-Jörg Schmidt napsal, že české protesty mají i humornou stránku.

"I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci," uvádí Die Welt.

Německá média si samozřejmě všímají toho, že spolkový prezident Joachim Gauck byl při odhalování desky na Albertově zasažen vajíčkem, ale nedělají z toho "takzvaně" velkou aféru.

Sám Gauck incident nekomentoval, mluvčí ambasády řekla České televizi, že věc vzal s humorem.

Ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda píše, že protesty vyvolaly "proruské postoje prezidenta Zemana". Všímá si výzev k Zemanovu odstoupení.

Miloš Zeman si na Ukrajině získal pověst jednoho z nejvíce proruských politiků v Evropské unii a pro mnohé Ukrajince je překvapení, že takové názory zaznívají zrovna ze země, která má zkušenost se sovětskou invazí v roce 1968.

Podle ukrajinské tiskové agentury Unian byl na demonstraci vidět transparent "Nechceme být ruskou kolonií" a také nápisy odsuzující českého prezidenta za názory na ruskou skupinu Pussy Riot.

Krátká video ukázka, jak se v pondělí večer v Praze oslavovalo 25. výročí 17. listopadu.
1:09
Krátká video ukázka, jak se v pondělí večer v Praze oslavovalo 25. výročí 17. listopadu. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Polský list Gazeta Wyborcza nazval svůj článek titulkem Češi ukázali prezidentu Zemanovi červené karty.

"Pět tisíc Čechů – mladí, staří, dokonce i celé rodiny - se shromáždilo v Praze s transparenty, škrtnutými podobiznami prezidenta a symbolickými červenými kartami. Tímto způsobem projevují nespokojenost s proruským kursem, který země nabírá za Zemanova prezidentství," napsal polský list.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung odhadl počet účastníků demonstrace na Albertově na jeden až dva tisíce. Všímá si toho, že projev Zemana přehlušoval pískot, zatímco při slovech Gaucka byl klid.

"Zeman hodně Čechů podráždil proruskými výroky," píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dění na Albertově se věnuje také britský deník The Guardian.

"Měla to být oslava pětadvacátého výročí sametové revoluce, ale nakonec to vypadalo jako povstání proti současnému českému prezidentovi," napsal britský list.

Bulharská tisková agentura Novinite ke zprávě o demonstraci napsala, že někteří Češi mají obavy ze Zemanovy přílišné vstřícnosti vůči Rusku a Číně.

Americká agentura Bloomberg cituje šestašedesátiletého účastníka demonstrace na Albertově Miloše Šetku.

"Házel bych na něj také vejce, kdybych stál blíž. Zeman překročil veškeré hranice slušnosti. Měl by odstoupit kvůli všemu, co řekl."

 

Právě se děje

před 32 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy