EU uvalí na Maďary sankce, pokud nezmění zákony

Martin Novák Martin Novák
17. 1. 2012 15:55
Spory Evropské komise a vlády Viktora Orbána vrcholí
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Štrasburk/Budapešť - Evropská komise dá maďarské vládě ultimátum, aby buď stáhla, nebo opravila zákony, které jsou v rozporu s předpisy EU.

Pokud tak Budapešť do měsíce neučiní, Unie na ní uvalí sankce. V jejich rámci by Maďaři přišli například o peníze z takzvaných kohezních fondů Evropské unie. Vyloučena bude také finanční pomoc EU.

Maďarský premiér Viktor Orbán míří do Štrasburku, kde má zítra vystoupit v Evropském parlamentu. Příští týden se sejde s předsedou Evropské komise José Barrosem, aby jednali o vážné krizi.

Bruselu se nelíbí zákon o centrální bance, který údajně ohrožuje její nezávislost. Zákon umožňuje parlamentu rozšířit bankovní radu na sedm členů z dosavadních pěti a premiérovi jmenovat třetího viceguvernéra. Umožňuje také budoucí fůzi centrální banky s úřadem pro dohled nad finančním sektorem PSZAF, čímž by se ale oslabila pozice guvernéra banky.

Brusel dále protestuje proti ustanovení o povinném věku pro odchod soudců a žalobců do důchodu ve dvaašedesáti letech. V tom komise vidí ohrožení nezávislosti justice. Kritika míří i na zákon o ochraně dat.

Lednová demonstrace proti ústavním změnám v Budapešti.
Lednová demonstrace proti ústavním změnám v Budapešti. | Foto: Reuters

S dopisem o změně zákona o centrální bance se na Orbána obrátil předseda Evropské komise José Barroso. Americká ministryně zahraničí také poslala do Budapešti dopis, ve kterém vyjádřila obavu o demokracii a svobodu slova v zemi v souvislosti s novým zákonem o tisku.

Orbánův kabinet je pod palbou ze všech stran, protestuje také opozice. Nedávné demonstrace proti nové ústavě se před budovou budapešťské opery zúčastnily desetitisíce lidí.

Naopak krajně pravicová strana Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) na svém shromáždění minulou sobotu spálila unijní vlajku a žádá vypsání referenda o vystoupení Maďarska z EU.

Vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) má od voleb v roce 2010 v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu. Maďaři dali pravicové straně hlas poté, co předchozí kabinet socialistů přiznal, že zkresloval údaje o ekonomické situaci země, která ve skutečnosti byla podstatně horší.

Orbán se chystá vyjednávat s Mezinárodním měnovým fondem o pomoci, která by kromě jiného přispěla k obnovení důvěry investorů v Maďarsko a ke splácení velkého maďarského dluhu.

MMF ale požaduje změny v legislativě k tomu, aby rozhovory, přerušené maďarskou stranou v roce 2008, vůbec začaly. Všechny tři velké ratingové agentury - Fitch, Standard & Poor's a Moody´s - už Maďarsku snížily rating na známku BB plus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy