reklama
 
 

EU chce vést proti Francii kvůli Romům správní řízení

29. 9. 2010 17:32
Francie chce i přes kritiku z EU zostřit cizincům pravidla.

Paříž - Evropská komise má podezření, že Francie porušila vykázáním Romů právo na volný pohyb pro obyvatele Evropské unie. José Manuel Barroso ve středu poledne oznámil, že komise se připravuje zahájit s Francií správní řízení.

Do 15. října dostala však země ještě možnost, aby se "polepšila".

Francie však mezitím začala plánovat, že zpřísní pravidla pro pobyt cizinců v zemi, aby vyhošťovací akce mohly v budoucnu probíhat ještě snadněji.

"Evropská komise nyní došla k závěru, že Francie zatím neaplikovala směrnici o volném pohybu do svého národního práva tak, aby měla efektivní a transparentní pravidla," uvedla Barossova mluvčí.

Komisařka pro justici Viviane Redingová televizní stanici France 24 řekla, že zahájení procesu vůči Francii není vyloučené. Právě Redingová poslední měsíc proti vyhoštování Romů z Francie ostře vystupovala. 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jí však vzkázal, že má tedy Romy přijmout Lucembursko, z nějž komisařka pochází.   

Romům začnou brát otisky prstů

Server Spiegel Online zároveň připomněl, že Francie se nyní chystá zpřísnit pravidla pro pobyt cizinců ve Francii. I v samotné vládě se však proti některým chystaným opatřením ozývají kritické hlasy.

Například záměr, že přistěhovalým Francouzům by mohlo být odebráno francouzské občanství, pokud by zavraždili například policistu, podle nich porušuje francouzskou ústavu. Podle ní jsou si totiž všichni občané před zákonem rovni bez ohledu na svůj původ.

Francouzská vláda navíc oznámila, že počínaje pátkem začne Romům navracejícím se do země jejich původu odebírat otisky prstů. Chce tak zabránit zneužívání státní pomoci sloužící jako pobídka k návratu do Rumunska a Bulharska, odkud většina z nich pochází.

Romové, kteří souhlasí s tím, že odletí do vlasti, dostanou vedle letenky ještě tři sta eur na jednu dospělou osobu a sto dalších za každé dítě.

Úřady ale zjistily, že Romové si nechají vyplatit uvedené částky, vrátí se letecky domů, a pak do Francie znovu přicestují autobusy. Loni jim Francie tímto způsobem vyplatila na devět milionů eur.

Letos bylo ze země galského kohouta vyhoštěno na devět tisíc Romů.      

autor: Zahraničí | 29. 9. 2010 17:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama