ETA zastavila ozbrojený boj za nezávislé Baskicko

ČTK ČTK
20. 10. 2011 23:08
Eta závazek zveřejnila v prohlášení na internetu

Madrid - Baskická organizace ETA zastavila s konečnou platností svůj ozbrojený boj za nezávislost Baskicka.

ETA to podle agentury AFP oznámila v prohlášení, které zveřejnil baskický deník Gara na svých internetových stránkách.

ETA již začátkem roku vyhlásila trvalé příměří, ale postoj španělské vlády k separatistům se nezměnil. Cílem Madridu je úplné odzbrojení ETA. Úřady totiž mají stále na paměti předchozí příměří ETA z roku 2006, které skončilo atentátem na madridském letišti, při němž zahynuli dva lidé.

Ve španělském Baskicku se nedávno konala mezinárodní konference, která vyzvala, aby se v boji za nezávislost už nikdy nepoužívaly násilné prostředky. Účastníci vybídli ETA k úplnému ukončení ozbrojeného boje. Ozbrojená organizace uznala, že konference byla pro Basky politicky významná a otevřela nové možnosti.

ETA bojuje od roku 1968 za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat z několika španělských a francouzských provincií. Za dobu svého boje připravila ETA o život více než 800 lidí. Nejen Madrid a Paříž, ale i Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

"ETA se rozhodla definitivně zastavit svou ozbrojenou činnost. ETA vyzývá španělskou a francouzskou vládu k zahájení procesu přímého dialogu," citovala AFP z prohlášení organizace.

Madrid a Paříž nyní čekají na to, zda deklarace také znamená, že organizace ETA se hodlá odzbrojit.

 

Právě se děje

Další zprávy