Estonsko vyhostilo dva ruské diplomaty. Rusko podle experta odpoví stejným krokem

ČTK ČTK
26. 5. 2017 16:46
Estonské ministerstvo zahraničí vyhostilo ze země dva ruské diplomaty - generálního konzula Dmitrije Kazennova ve městě Narva a jeho zástupce Andreje Surgajeva. Oznámil to tallinnský list Postimees. Důvody vyhoštění ministerstvo nezveřejnilo. Žádné informace údajně nemá ani ruské velvyslanectví v Tallinnu. Bývalý šéf estonské kontrarozvědky KaPo Raivo Aeg ale pro list Postimees uvedl, že Rusko podle něj pravděpodobně na tento krok odpoví vyhoštěním dvou estonských diplomatů. Špionážní aféry nejsou v napjatých estonsko-ruských vztazích výjimečné. Například před několika týdny poslal estonský soud do vězení Arťoma Zinčenka, který předával ruské rozvědce informace o estonské armádě a NATO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

před 4 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy