Erdogan: Turecko nevyhoví EU v zákonech proti teroru. Nejdřív odstraňte stany teroristů v Bruselu

ČTK ČTK
7. 5. 2016 18:22
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu zopakoval, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění. Evropská komise přitom tento týden doporučila zrušit víza pro Turky do června, pokud Ankara splní zbývající podmínky požadované Bruselem.
Foto: Reuters

Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu zopakoval, že Ankara nezmění své protiteroristické zákony jen proto, že to požaduje Evropská unie. Změna těchto zákonů je jednou z podmínek, které si EU vymínila pro zavedení bezvízového styku s Tureckem v rámci širší dohody o zablokování masové migrace z Turecka do Evropy.

"Ti, kteří Turecko žádají, aby změnilo své zákony proti terorismu, by měli nejprve odstranit stany teroristů postavené u Evropského parlamentu," citovala agentura Reuters Erdogana, který promluvil na shromáždění svých příznivců ve východotureckém městě Malatya.

Odkazoval na to, že úřady v Bruselu umožnily stoupencům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), aby během březnového summitu EU a Turecka rozložili protestní tábor u parlamentu.

Erdogan už v pátek řekl, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění. Evropská komise přitom tento týden doporučila zrušit víza pro Turky do června, pokud Ankara splní zbývající podmínky požadované Bruselem.

Erdogan odmítl změnit protiteroristické zákony den poté, co oznámil demisi premiér Ahmet Davutoglu, který dohodu s EU vyjednal. Ankara musí pro zavedení bezvízového styku splnit celkem 72 podmínek, z nichž některé ještě splněny nejsou. Zcela otevřené jsou právě protiteroristické zákony, dále boj proti korupci, ochrana dat a spolupráce soudů s unijními státy a spolupráce s Europolem.

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy