Entropa už Bulharům nevadí. Premiér zve Černého na oběd

Naďa Straková
12. 10. 2009 6:50
Ministr kultury Veždi Rašidov vyzývá Bulhary, aby se zamysleli, proč zahraniční umělci vidí Bulharsko jako David Černý
David Černý během oficiálního odhalení Entropy v Bruselu
David Černý během oficiálního odhalení Entropy v Bruselu | Foto: Reuters

Sofie - Kauza kontroverzní plastiky Entropa výtvarníka Davida Černého opět hýbe Bulharskem. Na rozdíl od starosty Plovdivu se za něj představitelé země postavili.

"Bulharsko se z celého případu s českým umělcem Davidem Černým musí poučit," to jsou slova bulharského ministra kultury Veždiho Rašidova, kterými reagoval na postup starosty města Plovdiv, jenž Černému zakázal účast na o víkendu zahájené výstavě Reflexe budoucnosti evropského umění dvacet let po pádu železné opony.

"Český umělec svoji práci (Entropu) vykonal dobře, jelikož nutila lidi přemýšlet," prohlásil dále Rašidov, sám umělec, a dodal, že "nikdo nemá právo umělci v jeho kreativní činnosti bránit".

Podle bulharského zpravodajského serveru Novinite.com nacionalista Slavčo Atanasov vpředvečer zahájení výstavy prohlásil, že muž, který urazil Bulharsko, není v zemi vítán.

"Tento muž znásilnil naši důstojnost," řekl místní televizi bTV a zakázal Černému vstup do státem vlastněné galerie, kde mělo být jeho dílo vystaveno. Dodal také, že prostory budou hlídat dva policisté.

"Zamysleme se"

Pobouřen Atanasovým postupen Rašidov dále vyzval své krajany, aby se zamysleli nad tím, co vede zahraniční umělce ztvárňovat Bulharsko tak, jak to učinil David Černý.

"Neměli jsme se rozčilovat nad způsobem, jakým nás vyobrazil, ale spíš jsme se měli zamyslet, proč nás tak zpodobnil," řekl k deset měsíců staré záležitosti Rašidov.

Kromě ministra kultury se na stranu českého výtvarníka postavili i jiní čelní představitelé země, včetně premiéra Bojka Borisova. Ten dokonce Černého pozval na oběd.

"Chci, aby lidé viděli, že Bulharsko je demokratická země a že aktivity umělců či intelektuálů necenzuruje," prohlásil v souvislosti s Černého Entropou novopečený premiér Borisov, jehož strana vyhrála červencové volby.

Černého také záhy podpořila Unie bulharských umělců (UBA), která ve své víkendové tiskové zprávě nabízí prostory sofijské galerie Šipka 6.

"Autorovo dílo může být vystaveno bez jakékoli přítomnosti policie v galerii patřící Unii," píše se v oficiálním prohlášení UBA.

Nehorázný chování

David Černý nakonec do Bulharska neodcestoval, ale Atanasovým zákazem pobouřen není. Daleko více mu v tuto chvíli leží na srdci současné jednání prezidenta Václava Klause.

"To, že mě nějakej starosta nechce pustit na území města, to je v klidu, s tím problém nemám. Nehorázný je to, že si Klaus dovolí nepodepsat Lisabonskou smlouvu, protože se mu nelíbí," řekl Právu český umělec.

Zpodobnění Bulharska jako tureckého záchodku vyvolalo v zemi pobouření. Tehdejší vláda Sergeje Staniševa poslala Česku protestní nótu, ve které požádala o stažení bulharské části.

David Černý kontroverzní část nakonec zakryl. Celá plastika i s bulharským tureckým záchodkem byla vystavena v Galerii DOX v pražských Holešovicích. K vidění je až do konce roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy