Mimořádná zpráva

Egyptský "Kouzelník" Aboutrika je na seznamu teroristů. Bývalé fotbalové hvězdě zmrazili majetek

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2017 17:56
Je považovaný za jednoho z nejlepších egyptských fotbalistů všech dob. Dokazuje to i ocenění z roku 2008, kdy se stal druhým nejlepším africkým fotbalistou roku. Ve stejném roce vyhrál se svým týmem také prestižní Africký pohár národů. Teď je ale jméno Mohameda Aboutriky úplně jinde než na výsledkové tabuli – a to na egyptské listině teroristů. Aboutrika čelí obvinění, že financoval zakázané hnutí Muslimské bratrstvo.
Mohamed Aboutrika.
Mohamed Aboutrika. | Foto: Reuters

Káhira – Na zápasech se mu přezdívalo "Srdcový princ", "Kouzelník" nebo "Svatý". Teď se jméno vychvalované egyptské fotbalové hvězdy Mohameda Aboutriky objevilo na černé listině teroristů.

Aboutrika čelí podezření z financování jednoho z největších islámských hnutí, Muslimského bratrstva, které egyptská vláda v roce 2013 zařadila na seznam teroristických organizací.

Právník bývalého fotbalového reprezentanta Mohamed Osman podle serveru britské stanice BBC uvedl, že jde o protiprávní krok a proti rozhodnutí se hodlá odvolat.

Od jednoho z nejúspěšnějších egyptských fotbalistů všech dob, který v roce 2008 dopomohl týmu k výhře v prestižním Africkém poháru národů, se začala řada fanoušků odvracet už v roce 2012.

Tehdy čtyřiatřicetiletý Aboutrika veřejně podporoval někdejšího prezidenta Muhammada Mursího, který se do úřadu dostal právě díky podpoře Muslimského bratrstva. V roce 2013 ho však po pouhém roce vlády svrhla armáda.

Ve stejném roce odešel Aboutrika do sportovního "důchodu".

Před méně než dvěma lety egyptská vláda talentovaného útočníka z klubu Al-Ahly SC zbavila majetku, a to včetně akcií v několika firmách. Tehdy vyplula na povrch první podezření, že Aboutrika finančně podporuje Muslimské bratrstvo.

Podle zákona, který v roce 2015 schválil nynější prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí, nesmí osoba, jejíž jméno je na listině teroristů, vycestovat ze země a její majetek se zmrazí.

 

Právě se děje

Další zprávy