Dvacet tisíc německých lékařů v ulicích

vid
18. 1. 2006 15:01
Berlín – Každá druhá lékařská praxe v Německu dnes zůstala zavřená. Lékaři vyšli do ulic.

Jen v Berlíně přišlo na demonstraci údajně až 14 tisíc zdravotníků. Organizátoři přitom očekávali účast jen pět tisíc lidí. Lékaři mají projít ulicemi hlavního města až před budovu ministerstva zdravotnictví.

Další lékaři demonstrují v Mnichově a Saarbrückenu. Podle německých médií jich dohromady vyšlo do ulic dvacet tisíc. Uzavřena dnes zůstala polovina ordinací praktických lékařů, tedy asi padesát tisíc praxí.

V Německu tak dnes vrcholí protesty soukromých lékařů proti nízkým platbám, nedostatku peněz ve zdravotnictví a přílišné byrokracii uzavřením ordinací a demonstracemi. K protestům se připojilo přes 40 zdravotních zaměstnaneckých svazů.

Komora: třetinu výkonů děláme zdarma

"Většina lékařů je v existenční krizi. Každá šestá lékařská praxe je pod finačním dohledem banky, každá třetí je vážně ohrožena," uvedl dnes v ranním vysílání veřejnoprávní televize prezident Spolkové lékařské komory Jörg-Dietrich Hoppe. Hoppe prohlásil, že lékařská péče je ohrožena.

Komora tvrdí, že soukromí lékaři kvůli nízkým platbám dělají třetinu úkonů zadarmo. Také doktoři v nemocnicích podle Hoppea ročně odpracují celkem 50 milionů přesčasových hodin bez toho, aby dostali odpovídající odměnu.

Ministryně: přeháníte

Spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová, ale protesty odmítá a výroky o "umírajících lékařských praxích" považuje za přehnané. "Nedá se mluvit o všeobecné nouzi," řekla německému rozhlasu.

"Spousta byrokratické zátěže je nadbytečná, rozdělení odměn není spravedlivé a není správné, že někteří lékaři jsou finančně na pokraji svých možností," připustila ministryně, ale zároveň řekla, že byrokracie a honoráře jsou starostí samotných lékařů. Vyzvala zároveň organizátory protestů k jednání o transparentním systému plateb.

"Zdravotní pojišťovny by potřebovaly ročně dalších 12 miliard eur, to je částka, kterou lékaři v současnosti dávají zdravotnictví jako dar," prohlásil Hoppe. Prezident komory varoval i před úsporným balíčkem vlády, který má omezit výdaje na léky. Podle Hoppea ohrozí pacienty a bude příčinou nedostatečné péče.

#reklama

Vláda chce šetřit na lécích

Parlamentní tajemnice ministerstva zdravotnictví Marion Caspers-Merková však jeho argumenty odmítá. "Vše, co se vydá za nepotřebné léky, pak není k dispozici na odměny za lékařské výkony," řekla agentuře DPA. Uvedla, že výdaje na léky vloni vzrostly o 16 procent a převýšily tak výdaje na platy lékařů.

Pochopení pro protesty nemá ani zmocněnkyně spolkové vlády pro otázky pacientů Helga Kühn-Mengelová. "Příjem lékařů je větší než průměrný příjem ostatních vysokoškolských profesí," uvedla. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že příjmy německých lékařů jsou na průměrné úrovni západoevropských zemí.

Ministerstvo uvádí, že celkové platy lékařů rostly v letech 1999 až 2003 ročně o 1,3 procenta a obraty o 1,5 procenta. V minulém roce se podle ČTK dostalo do platební neschopnosti 125 lékařských praxí.

 

Právě se děje

Další zprávy