Dvacet tisíc německých lékařů v ulicích

vid
18. 1. 2006 15:01
Berlín – Každá druhá lékařská praxe v Německu dnes zůstala zavřená. Lékaři vyšli do ulic.

Jen v Berlíně přišlo na demonstraci údajně až 14 tisíc zdravotníků. Organizátoři přitom očekávali účast jen pět tisíc lidí. Lékaři mají projít ulicemi hlavního města až před budovu ministerstva zdravotnictví.

Další lékaři demonstrují v Mnichově a Saarbrückenu. Podle německých médií jich dohromady vyšlo do ulic dvacet tisíc. Uzavřena dnes zůstala polovina ordinací praktických lékařů, tedy asi padesát tisíc praxí.

V Německu tak dnes vrcholí protesty soukromých lékařů proti nízkým platbám, nedostatku peněz ve zdravotnictví a přílišné byrokracii uzavřením ordinací a demonstracemi. K protestům se připojilo přes 40 zdravotních zaměstnaneckých svazů.

Komora: třetinu výkonů děláme zdarma

"Většina lékařů je v existenční krizi. Každá šestá lékařská praxe je pod finačním dohledem banky, každá třetí je vážně ohrožena," uvedl dnes v ranním vysílání veřejnoprávní televize prezident Spolkové lékařské komory Jörg-Dietrich Hoppe. Hoppe prohlásil, že lékařská péče je ohrožena.

Komora tvrdí, že soukromí lékaři kvůli nízkým platbám dělají třetinu úkonů zadarmo. Také doktoři v nemocnicích podle Hoppea ročně odpracují celkem 50 milionů přesčasových hodin bez toho, aby dostali odpovídající odměnu.

Ministryně: přeháníte

Spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová, ale protesty odmítá a výroky o "umírajících lékařských praxích" považuje za přehnané. "Nedá se mluvit o všeobecné nouzi," řekla německému rozhlasu.

"Spousta byrokratické zátěže je nadbytečná, rozdělení odměn není spravedlivé a není správné, že někteří lékaři jsou finančně na pokraji svých možností," připustila ministryně, ale zároveň řekla, že byrokracie a honoráře jsou starostí samotných lékařů. Vyzvala zároveň organizátory protestů k jednání o transparentním systému plateb.

"Zdravotní pojišťovny by potřebovaly ročně dalších 12 miliard eur, to je částka, kterou lékaři v současnosti dávají zdravotnictví jako dar," prohlásil Hoppe. Prezident komory varoval i před úsporným balíčkem vlády, který má omezit výdaje na léky. Podle Hoppea ohrozí pacienty a bude příčinou nedostatečné péče.

#reklama

Vláda chce šetřit na lécích

Parlamentní tajemnice ministerstva zdravotnictví Marion Caspers-Merková však jeho argumenty odmítá. "Vše, co se vydá za nepotřebné léky, pak není k dispozici na odměny za lékařské výkony," řekla agentuře DPA. Uvedla, že výdaje na léky vloni vzrostly o 16 procent a převýšily tak výdaje na platy lékařů.

Pochopení pro protesty nemá ani zmocněnkyně spolkové vlády pro otázky pacientů Helga Kühn-Mengelová. "Příjem lékařů je větší než průměrný příjem ostatních vysokoškolských profesí," uvedla. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že příjmy německých lékařů jsou na průměrné úrovni západoevropských zemí.

Ministerstvo uvádí, že celkové platy lékařů rostly v letech 1999 až 2003 ročně o 1,3 procenta a obraty o 1,5 procenta. V minulém roce se podle ČTK dostalo do platební neschopnosti 125 lékařských praxí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy