Případ domu hrůzy: Pomocný terapeut je podezřelý ze sexuálního zneužívání

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 9. 2016 15:05
Blog opoziční poslankyně Natálie Blahové o znásilňování děvčat v ústavu pro odvykání drogové závislosti otřásá Slovenskem. Policie podezření ze sexuálního zneužívání v minulosti vyšetřovala, ale odložila.
Ústav Čistý deň se zabývá odvykací kůrou pro drogově závislé mladistvé (ilustrační foto).
Ústav Čistý deň se zabývá odvykací kůrou pro drogově závislé mladistvé (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Bratislava – Vláda a opozice se na Slovensku střetly kvůli podezření ze znásilnění dívek v ústavu, který pomáhá mládeži s odvykáním závislosti na drogách.

Matka čtrnáctileté dívky podala trestní oznámení s tím, že její dcera byla v ústavu znásilněna terapeutem.

Obvinění, že úřady už dávno věděly o sexuálním zneužívání v centru Čistý deň v Galantě na jihu Slovenska a nic s tím nedělaly, odmítá ministr práce a sociálních věcí ze strany Směr Ján Richter.

"Jde jen o podnět jedné matky. Žádná znásilnění naše kontrola nepotvrdila," uvedl ministr Richter.

Stejný názor má slovenská dětská ombudsmanka Viera Tomanová.

Opoziční poslankyně Natália Blahová ze strany Svoboda a spravedlnost (SaS) v pátek na svém blogu na serveru Denníku N uvedla, že dívka v souvislosti se znásilněním utrpěla zranění a že zneužívaných dívek bylo více.

Blog měl rekordní čtenost a vyvolal na Slovensku velký rozruch. Blahová píše a hovoří o centru v Galantě jako o "domě hrůzy".

Ombudsmanka Tomanová ale uvedla, že informace nemusí být pravdivé. Poslankyni kritizovala za to, že případ takovýmto způsobem zveřejnila. Podle ní není taková medializace v zájmu dětí.

Policie už v minulosti podezření ze znásilnění v ústavu v Galantě vyšetřovala, ale nikoho neobvinila.

Ředitel ústavu Peter Tománek před novináři připustil, že zmíněná dívka měla pohlavní styk s bývalým chovancem ústavu, který už tam ale v té době pracoval.

Dotyčný se k tomu přiznal a uvedl, že nevěděl o skutečném věku dívky.

"Evidujeme dvě trestní oznámení z minulého roku. V obou případech bylo stíhání zastaveno, protože skutky, tak jak je uváděly oznamovatelky, nebyly trestným činem," cituje deník Sme mluvčí trnavské policie Máriu Linkešovou.

Sme také napsal, že dotyčný muž byl na webové stránce Čistého dňa v Galantě veden jako pomocný terapeut, a proto musel vědět, kolik je dívce let. Šéf slovenské policie Tibor Gašpar v úterý odpoledne oznámil, že ředitel Tománek je podezřelý z neoznámení trestného činu.

Další slovenský list Nový čas zveřejnil výpovědi bývalých chovanců. Stěžují si na to, že je zaměstnanci bili, kopali do nich nebo jim stříhali vlasy proti jejich vůli. I dívkám.

"Dostávala jsem návrhy od terapeuta. Chtěl se se mnou vyspat, že prý se pak budu mít lépe," cituje list devatenáctiletou Zuzanu z Topolčan.

Proti vládní verzi se ostře vymezil opoziční poslanec Daniel Lipšic. "Je mi z toho na zvracení. Lidé z ministerstva se k tomu staví tak, že jde o nezletilé drogově závislé šlapky, takže si s nimi může užít každý, kdo chce," uvedl předseda konzervativní strany NOVA.

Podle něj je nutné všechny děti z ústavu v Galantě okamžitě přemístit.

 

Právě se děje

Další zprávy