Případ domu hrůzy: Pomocný terapeut je podezřelý ze sexuálního zneužívání

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 9. 2016 15:05
Blog opoziční poslankyně Natálie Blahové o znásilňování děvčat v ústavu pro odvykání drogové závislosti otřásá Slovenskem. Policie podezření ze sexuálního zneužívání v minulosti vyšetřovala, ale odložila.
Ústav Čistý deň se zabývá odvykací kůrou pro drogově závislé mladistvé (ilustrační foto).
Ústav Čistý deň se zabývá odvykací kůrou pro drogově závislé mladistvé (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Bratislava – Vláda a opozice se na Slovensku střetly kvůli podezření ze znásilnění dívek v ústavu, který pomáhá mládeži s odvykáním závislosti na drogách.

Matka čtrnáctileté dívky podala trestní oznámení s tím, že její dcera byla v ústavu znásilněna terapeutem.

Obvinění, že úřady už dávno věděly o sexuálním zneužívání v centru Čistý deň v Galantě na jihu Slovenska a nic s tím nedělaly, odmítá ministr práce a sociálních věcí ze strany Směr Ján Richter.

"Jde jen o podnět jedné matky. Žádná znásilnění naše kontrola nepotvrdila," uvedl ministr Richter.

Stejný názor má slovenská dětská ombudsmanka Viera Tomanová.

Opoziční poslankyně Natália Blahová ze strany Svoboda a spravedlnost (SaS) v pátek na svém blogu na serveru Denníku N uvedla, že dívka v souvislosti se znásilněním utrpěla zranění a že zneužívaných dívek bylo více.

Blog měl rekordní čtenost a vyvolal na Slovensku velký rozruch. Blahová píše a hovoří o centru v Galantě jako o "domě hrůzy".

Ombudsmanka Tomanová ale uvedla, že informace nemusí být pravdivé. Poslankyni kritizovala za to, že případ takovýmto způsobem zveřejnila. Podle ní není taková medializace v zájmu dětí.

Policie už v minulosti podezření ze znásilnění v ústavu v Galantě vyšetřovala, ale nikoho neobvinila.

Ředitel ústavu Peter Tománek před novináři připustil, že zmíněná dívka měla pohlavní styk s bývalým chovancem ústavu, který už tam ale v té době pracoval.

Dotyčný se k tomu přiznal a uvedl, že nevěděl o skutečném věku dívky.

"Evidujeme dvě trestní oznámení z minulého roku. V obou případech bylo stíhání zastaveno, protože skutky, tak jak je uváděly oznamovatelky, nebyly trestným činem," cituje deník Sme mluvčí trnavské policie Máriu Linkešovou.

Sme také napsal, že dotyčný muž byl na webové stránce Čistého dňa v Galantě veden jako pomocný terapeut, a proto musel vědět, kolik je dívce let. Šéf slovenské policie Tibor Gašpar v úterý odpoledne oznámil, že ředitel Tománek je podezřelý z neoznámení trestného činu.

Další slovenský list Nový čas zveřejnil výpovědi bývalých chovanců. Stěžují si na to, že je zaměstnanci bili, kopali do nich nebo jim stříhali vlasy proti jejich vůli. I dívkám.

"Dostávala jsem návrhy od terapeuta. Chtěl se se mnou vyspat, že prý se pak budu mít lépe," cituje list devatenáctiletou Zuzanu z Topolčan.

Proti vládní verzi se ostře vymezil opoziční poslanec Daniel Lipšic. "Je mi z toho na zvracení. Lidé z ministerstva se k tomu staví tak, že jde o nezletilé drogově závislé šlapky, takže si s nimi může užít každý, kdo chce," uvedl předseda konzervativní strany NOVA.

Podle něj je nutné všechny děti z ústavu v Galantě okamžitě přemístit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy