Duchovní vůdce pravoslavných křesťanů stvrdil samostatnost církve Ukrajiny

ČTK ČTK
5. 1. 2019 14:17
Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj v sobotu formálně přiznal samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině. Ta se tak stala zcela nezávislou na Moskvě. K pravoslaví se hlásí přibližně 300 milionů křesťanů na světě.
Ceremonie, na níž patriarcha Bartoloměj (uprostřed) přiznal samostatnost ukrajinské pravoslavné církvi.
Ceremonie, na níž patriarcha Bartoloměj (uprostřed) přiznal samostatnost ukrajinské pravoslavné církvi. | Foto: Reuters

Dokument potvrzující samostatnost církve podepsal při bohoslužbě celebrované spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem v istanbulské katedrále svatého Jiří. Ceromonii byl přítomen ukrajinský prezident Petro Porošenko, informovala agentura Reuters.

"Zbožný ukrajinský lid čekal na tento požehnaný den celých sedm století," řekl Bartoloměj, označovaný mezi pravoslavným křesťanstvem za "prvního mezi rovnými". Ukrajinci se podle něj mohou nyní těšit ze "svatého daru zrovnoprávnění, nezávislosti a samosprávnosti, osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování."

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve.

Předpokládalo to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi. To se stalo 15. prosince na církevním synodu v Kyjevě, jehož účastníci také zvolili hlavou nové národní církve 39letého metropolitu Epifanije. Prezident Porošenko tento krok přirovnal k ukrajinskému referendu o nezávislosti z roku 1991.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat takzvanou autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev. Prezident Vladimir Putin pak ve svém novoročním poselství varoval před možným krveproléváním v důsledku osamostatnění ukrajinské církve.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy