DSK přednášel studentům. Stop násilí, vyslechl si

ČTK ČTK
9. 3. 2012 23:30
Část studentů v Cambridge chtěla slyšet odborníka, část protestovala proti jeho pozvání
Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Cambridge (Velká Británie) - Dva lidé byli v pátek zatčeni v Cambridge poté, co se na budově studentské společnosti, kde v pátek debatoval někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, objevily protestní graffiti a plakáty.

Před budovou se shromáždila stovka protestujících studentů. Advokát newyorské pokojské, která Strausse-Kahna obvinila ze znásilnění, označil v Cambridge vystoupení bývalého šéfa fondu za urážku. Na Strausse-Kahna čekal naplněný sál.

Na přednášku pozvala Strausse-Kahna přezdívaného také DSK studentská debatní společnost Cambridge Union Society. Na zdi její budovy se v pátek objevily nápisy požadující smrt DSK či tvrdící, že "ženy si zaslouží něco lepšího". Policie na místě zatkla dvacetiletého muže a jednadvacetiletou ženu.

Studenti: Již ne násilí, již ne znásilňování

Strauss-Kahn vešel do budovy postranním vchodem za ochrany osobních strážců, kteří se postrkovali s fotografy a jedním demonstrantem. Další drželi transparent DSK tu není vítán a křičeli Již ne násilí, již ne znásilňování. Na debatu se Straussem-Kahnem v Cambridge Union Society nemají přístup novináři.

Zájem o přednášku byl tak velký, že se o účastnících rozhodovalo losem. Tématem byl stav světové ekonomiky, avšak padly také otázky týkající se obvinění vznesenému proti finančníkovi v New Yorku. Strauss-Kahn na to odvětil, že byl obžaloby zproštěn.

Demonstranti venku volali DSK, odejdi, styď se nebo Spravedlnost pro (Nafissatou) Diallovou, což je pokojská, která ho obvinila ze znásilnění. Křik zvenčí pronikal až do sálu a Strauss-Kahn na něj reagoval v angličtině: "Dělají si, co chtějí, ale myslím, že se mýlí."

Advokát pokojské: Proč jste ho zvali?! Jsem ohromen

Advokát Douglas Wigdor zastupující pokojskou Nafissatou Diallovou řekl stovce studentů právnické fakulty a zhruba stejnému počtu novinářů, že je ohromen pozváním pro Strausse-Kahna. "Proč studentská unie otevřela své brány muži obviněnému z toho, že použil moc šéfa MMF, aby sexuálně napadl ženu, a který je nyní zapleten do skandálu kolem prostitutek?" řekl Wigdor.

Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn byl obviněn ze znásilnění pokojské, ale prokuratura pak od žaloby odstoupila. Bývalý šéf MMF byl nicméně nucen odstoupit z vedení Mezinárodního měnového fondu a na povrch vyplavala řada nelichotivých informací o jeho vztahu k ženám. 

V únoru byl vyslýchán ve vazbě ve francouzském Lille kvůli podezření, že při účasti na večírcích s prostitutkami mohl napomáhat kuplířství. Mohl by být stíhán za zneužití svého postavení; ženy prý byly placeny jeho dvěma přáteli ze severní Francie a tito podnikatelé vynaložené peníze uváděli mezi výdaji svých společností.

Jeho vystoupení v Cambridge předcházela petici požadující zrušení debaty, kterou podepsalo asi 750 lidí.

Cambridge Union Society hájila jeho pozvání tím, že tak hájí svobodu projevu a protože Strauss-Kahn má "výjimečné znalosti ve svém oboru". Proto byl pozván, uvedla unie, která v minulosti zvala tak různorodé osobnosti, jako je tibetský dalajlama či někdejší vůdce francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pen.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy