Druidové, pohané i zvědavci oslavili u Stonehenge letní slunovrat

Druidové, pohané i zvědavci oslavili u Stonehenge letní slunovrat
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
21. 6. 2011 11:45

Londýn - Podle informací Komise historických budov a památek pro Anglii (English Heritage) se na světoznámém kultovním místě Stonehenge sešlo u příležitosti oslav letního slunovratu a nejdelšího dne v roce více než 18 tisíc lidí. Tradičního přivítání východu Slunce se účastnili nejen zvědavci a hippies, ale i pohané a druidové z různých koutů Británie. První sluneční paprsky se lidem ukázaly ve 4:51 a lidé s jásotem vítali, jak se obloha rozjasňuje. Celonočního shromáždění se účastní každoročně tisíce obdivovatelů Stonehenge, stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků, čarodějnic i obyčejných zvědavců. Zdejší sloup zvaný Heel Stone, který stojí mimo vlastní kamenný kruh, vyznačuje místo východu Slunce v nejdelší den roku na severní polokouli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy