Karadžić se z vězení přes telefon zúčastnil konference se srbskými nacionalisty

ČTK ČTK
7. 5. 2019 18:56
Soud OSN v Haagu v úterý zahájil vyšetřování incidentu, při kterém se odsouzený válečný zločinec Radovan Karadžić ze své cely v Haagu po telefonu zúčastnil konference pořádané srbskými nacionalisty v Černé Hoře. Informoval o tom černohorský server Portal Analitika.
Radovan Karadžić
Radovan Karadžić | Foto: Reuters

Bývalý bosenskosrbský předák Karadžić byl před necelými dvěma měsíci odsouzen na doživotí za genocidu a zločiny spáchané za krvavé války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Rozsudek vynesl justiční orgán zřízený Radou bezpečnosti OSN zvaný Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT).

Podle Portalu Analitika dosud není jasné, jak se odsouzenci podařilo s účastníky konference spojit. MICT v úterý uvedl, že zahájil vyšetřování "neschválených" telefonických hovorů Karadžiče v posledních dnech. Představitel soudu Olufemi Elias řekl, že je důvod se domnívat, že odsouzený neschváleným hovorem porušil zákon. Soud bude napříště sledovat veškerou Karadžičovu telefonickou komunikaci.

Karadžić na konferenci zopakoval svou tezi, že národy i děti se shodně "rodí v krvi". Na akci osobně vystoupil i Momčilo Krajišnik, bosenskosrbský nacionalistický politik a někdejší Karadžičův blízký spolupracovník, který byl stejně jako Karadžić odsouzen za podíl na zločinech za války v Bosně. Konference se konala v takzvaném Srbském domě v Podgorici, který nechala postavit vláda v Bělehradě a který slouží jako místo shromažďování srbské menšiny v Černé Hoře.

Loni v listopadu trestní tribunál nařídil sledování všech telefonických hovorů také u dalšího odsouzeného válečného zločince - Ratka Mladiče. Bývalý bosenskosrbský generál po telefonu vystoupil v ranním pořadu srbské televize Happy. Pohovořil zde s hostem ve studiu Vojislavem Šešeljem, který pro podezření ze spáchání válečných zločinů strávil v haagském vězení jedenáct let. V roce 2016 byl ale zproštěn obžaloby.

MICT v minulosti čelil kritice poté, co v roce 2017 bezprostředně po vynesení odsuzujícího rozsudku přímo v soudní síni spáchal sebevraždu kyanidem Slobodan Praljak. Vyšetřovatelé nedokázali objasnit, jak si bývalý bosenskochorvatský generál ampulku s jedem opatřil.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy