Doel umírá. Tak vypadá belgické město duchů

Doel umírá. Tak vypadá belgické město duchů
Pohled na přístav v Antverpách. Právě kvůli němu se nad obcí mnoho let vznáší hrozba zbourání. Na jejím místě by měla vyrůst nová část přístavu, který už od 70. let začal v okolí vykupovat pozemky. Od 90. let se objevují plány na úplné zbourání Doelu.
"Přeje si to tento režim a všichni velcí šéfové v antverpském přístavu," řekl o hrozbě zbourání Charles Kempe. V Doelu žije s manželkou 52 let. (Lidé před poslední kavárnou, která ještě v Doelu zůstává.)
Plány na zbourání vesnice po celé Belgii rozpoutaly vlnu nevole, petice i četné protesty. I díky tomu Doel vypadá tak, jak vypadá - napůl rozbořený, napůl počmáraný, plný uměleckých výstřelků i smutku rozpadajících se domů.
Netradiční je už příjezd do Doelu. Člověk se k němu musí doslova probít betonovou záplavou křižovatek mezi fabrikami, masivními parkovišti, skladišti a hlavně přístavním dokem, z něhož vyjíždějí denně stovky kamionů. (Na snímku opuštěná čerpací stanice.)
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
12. 6. 2013 13:41

Belgická vesnice Doel se v nerovném boji s osudem snaží udržet při životě. Ať už se jí to podaří, nebo ne, místo s více než sedmisetletou historií rozhodně není tuctovou vesnicí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy