Dobytek trpí nemocemi, oblast zamořily kobylky. V chudé části Keni umírají lidé hlady

ČTK ČTK
19. 3. 2019 16:39
V oblasti Turkana na severozápadě Keni zemřelo hlady deset lidí. Místní obyvatelé tvrdí, že politici tamní situaci podceňují, podle vlády ale nejde o nic výjimečného. V Turkaně čelí hladu 1,1 milionu lidí, píše BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

K situaci v Turkaně vznikl na twitteru hashtag #WeCannotIgnore, kde jsou zdokumentovány případy podvyživených, zesláblých lidí.

James Oduor z keňského úřadu pro řešení následků sucha řekl, že na tom, že milion lidí čelí vyhladovění, není nic mimořádného. "Za normálních okolností tam potřebuje vždy asi milion lidí potravinovou pomoc, protože jsou chudí," citoval Oduora server BBC.

V Turkaně od října do prosince málo pršelo, tamní dobytek trpí chorobami a oblast zamořily kobylky. "Situace ještě není naléhavá," řekl Oduor. V roce 2017, kdy prezident vyhlásil kvůli suchu v Turkaně stav národního ohrožení, potřebovalo potraviny 3,4 milionu lidí.

Turkana je druhá největší ze 47 keňských oblastí a je nejchudší ze všech. Patří k nejsušším a nejméně rozvinutým částem země. Podle občanů tam politici jezdí jenom kvůli volbám.

Video: Navštívili jsme největší slum v Africe. Leží v keňském Nairobi

V Kibeře v keňském hlavním městě Nairobi seženete všechno potřebné k životu, přesto se jedná o největší slum v Africe. | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy