reklama
 
 

Dobrý večer, mí Kubánci, volal Jagger. Na koncert Rolling Stones v Havaně přišlo půl milionu lidí

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. 2016
Kapela Rolling Stones koncertovala na Kubě. Na jejich představení v hlavním městě ostrova přišlo až na půl milionu lidí. Frontman hudební skupiny Mick Jagger koncert označil a známku skutečných změn v komunistické zemi, kde ještě donedávna byly zahraniční kapely zakazovány. Už 18 hodin před představením se na místě tvořily zástupy fanoušků, kapela totiž svolila, že na Kubě zahraje zadarmo.

Havana - Na půl milionu Kubánců i zahraničních fanoušků přišlo na první koncert britské rockové skupiny Rolling Stones v kubánské metropoli Havaně. Zpěvák kapely Mick Jagger označil vystoupení v Havaně za známku skutečných změn na ostrově, kde zahraniční rockové kapely bývaly po desítky let zakazovány.

Důkazem změn je podle agentury AP i to, že mezi účastníky koncertu byly i osobnosti jako americký herec Richard Gere či bývalá supermodelka Naomi Campbellová i syn kubánského vůdce Raúla Castra, Alejandro Castro Espín.

Mnozí z fanoušků na takový koncert čekali celý svůj život. O své lásce k Rolling Stones a dalším kapelám museli roky mlčet, připomněla stanice BBC na svém webu. Hodiny před začátkem koncertu čekaly ve frontách desítky tisíc Kubánců. Mnozí přicestovali ze vzdálených končin země a i z ciziny.

Davy se začaly scházet již 18 hodin před vystoupením a tisíce lidí nakonec zůstaly na ulicích v okolí, avšak koncert byl slyšet více než kilometr daleko. A lidé byli vděční skupině, že svolila hrát pro ně zdarma.

Mick Jagger (72) nejprve k fanouškům v Havaně pronesl uvítání ve španělštině, než zahájil přehlídku hitů kapely písničkou Jumpin' Jack Flash z roku 1968. "Ahoj Havano, dobrý večer mí Kubánci," řekl Jagger. Následovala skladba It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), která mohla znít jako ujištění úřadům, ale také mohla mít zvláštní půvab pro místní vyznavače tak dlouho potlačovaného hudebního stylu.

Rolling Stones a podobné "podvratné" kapely byly pro státní rozhlas a televizi tabu ještě začátkem tohoto tisíciletí.

"Po dnešku smím umřít."

Západní rocková a popová hudba se na ostrově zakazovala ještě před 15 lety, protože ji komunistický režim považoval za dekadentní a podvratnou. V posledních letech se ale Kuba výrazně změnila, zejména během sbližování se Spojenými státy během posledních 18 měsíců, poznamenala BBC. Koncert následoval tři dny po historické návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě.

"Bývalo to zakázané. Nesměli jsme mít skupiny jako Beatles a některé zpěváky z Latinské Ameriky. Ale teď máme dovoleno poslouchat, co chceme," řekl BBC jeden z fanoušků. "Návštěva Obamy a teď Rolling Stones. Je to jedinečné a historické. Je pěkné tu být," dodal druhý.

"Moc miluji Jaggera a stále jsem o tomto snila. Nemohla jsem zaspat, když jsem se dozvěděla, že tu bude," svěřila se agentuře Reuters Angela Menendezová, která uklízí v nemocnici. "Je to požehnání. Čekal jsem na to celý život," řekl sedmpadesátiletý Juan Carlos Leon. "Po dnešku smím umřít," řekl agentuře AP dvaašedesátiletý Joaquin Ortiz.

Třiadvacetiletá Jennifer Corchadová věří, že koncert je vykročením Kuby k ostatnímu světu. "Bylo to historické," přitakal 22letý zaměstnanec státní bezpečnostní agentury Raúl Podio.

Na prvním kubánském koncertu britské skupiny, která vznikla tři roky po příchodu Fidela Castra k moci, očekávaly úřady nejméně půl milionu lidí. Nakonec jich podle agentury AFP přišlo ještě více. V nesourodém davu byly páry ve zralém věku a celé rodiny, jakož i turisté i hodně mladých lidí.

Na událost dohlížely stovky policistů v uniformách i soukromá ochranka ve žlutých vestách. Podle CNN během celé dvouhodinové show nefungovala mobilní síť. Americká televize v této souvislosti připomněla benefiční megakoncert latinskoamerických hudebníků, v čele s kolumbijským zpěvákem Juanesem, z roku 2009, jehož se v Havaně účastnil milion lidí a po němž kubánští představitelé obvinily USA, že zaplavily mobily návštěvníků koncertu proticastrovskými esemeskami.

O koncertu Rolling Stones informoval krátce i oficiální deník kubánské komunistické strany Granma, který hudebníky označil za "bohy rokenrolu". "Rollings slíbili velkolepou přehlídku a splnili nároky nejdivočejších fanoušků, jak kubánských, tak zahraničních, kteří si užili až na doraz koncertu, který se zapsal do historie," píše dnes deník Granma a slibuje, že podrobnosti přinese v příštím vydání.

Symbolem politických změn byl koncert Rolling Stones také v roce 1990 v Československu, kde byl prvním svého druhu na českém území a třetím koncertem "Stounů" ve východním bloku (po Varšavě v roce 1966 a východním Berlíně v roce 1990).

Na Strahov tehdy dorazilo téměř 100 tisíc lidí, včetně prezidenta Václava Havla, který předtím kapelu přijal na Hradě.

autor: ČTK | 26. 3. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama