Nejméně 47 mrtvých a desítky zraněných. V Keni se po vytrvalých deštích protrhla přehrada

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2018 16:53
Na záchranu osob uvízlých v oblastech sužovaných vodním živlem byli nasazeni vojáci a armádní vrtulníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nairobi - Na západě Keni se ve středu kvůli vytrvalým dešťům protrhla přehrada, 47 lidí při tom zahynulo. S odvoláním na policii to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Silný déšť Keňu trápí od března, v důsledku záplav už od té doby zemřelo téměř 170 lidí, informovala agentura AP.

Počet mrtvých po středečním protržení přehrady upřesnil místní policejní velitel Japheth Kioko. Upozornil, že počet nalezených těl se ještě může zvýšit. Nejméně 20 mrtvých jsou podle policie děti.

Červený kříž zachránil kolem 40 lidí, desítky zraněných byly převezeny do dvou blízkých nemocnic. Podle keňského listu The Star zničila voda domy přibližně 2500 obyvatel přilehlých vesnic.

Protržená přehrada leží u města Nakuru, které se nachází zhruba 150 kilometrů severozápadně od metropole Nairobi.

Kvůli záplavám, s nimiž se tato východoafrická země potýká již dva měsíce, muselo opustit své domovy na 225.000 lidí. Na záchranu osob, které uvázly v oblastech sužovaných vodním živlem byli nasazeni vojáci a armádní vrtulníky.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy