Data z Facebooku byla pro cílenou reklamu prakticky k ničemu, tvrdí Cambridge Analytica

ČTK ČTK
24. 4. 2018 20:14
"Cambridge Analytica není žádný záporák z bondovky," řekl zástupce společnosti Clarence Mitchell.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Psycholog Aleksandr Kogan, přes jehož aplikaci získala firma Cambridge Analytica (CA) přístup k údajům z desítek milionů účtů na Facebooku, v úterý v britském parlamentu uvedl, že jeho projekt byl pro účely úzce zacílené reklamy nevhodný. Mluvčí CA na následné tiskové konferenci označil data od Kogana za "prakticky k ničemu", pokud jde o určování osobnostních rysů uživatelů.

Kogan je jednou z ústředních postav celého případu, neboť jím vyvinutý osobnostní dotazník je jediným potvrzeným zdrojem CA pro data z facebooku. "Rozhodně jsme jim data předávali, to je nezpochybnitelné," řekl Kogan mediálnímu výboru britského parlamentu. Dodal, že bývalý šéf CA Alexander Nix o tomto dříve zákonodárcům lhal.

Data předaná analytické společnosti ale podle Kogana nebyla příliš užitečná "pakliže je cílem zadávat cílené reklamy na facebooku". "Popravdě řečeno, nástroje platformy poskytují společnostem mnohem efektivnější způsob pro oslovení lidí na základě jejich osobností, než je použití hodnocení uživatelů z naší práce," uvedl psycholog v písemném stanovisku pro poslance.

Podobně se vyjadřoval také zástupce CA Clarence Mitchell, podle něhož byly údaje od Kogana "jen o malinko lepší než pouhé hádání", napsal web deníku The Guardian. Nečestně získaná data prý v rámci práce na kampani současného amerického prezidenta Donalda Trumpa použita nebyla a CA už je smazala. "Cambridge Analytica není žádný záporák z bondovky," řekl Mitchell, podle něhož je působení společnosti mnohými zkreslováno.

"Takže, jak se zdá, data, za něž utratili milion babek, byla k ničemu. Nepoužili je na Trumpa. Návrh ohledně brexitu selhal. A nejdůležitější bod: Cambridge Analytica není žádný záporák z bondovky. Uf. Jsem ráda, že se vše vyjasnilo," poznamenala na twitteru reportérka The Guardian Carole Cadwalladrová, která aktivity CA dlouhodobě sleduje a stála za průlomovou reportáží o bývalém analytikovi společnosti Christopherovi Wyliem. V tweetu odkazovala také na práci CA na kampani za odchod Británie z EU, kterou Mitchell předtím popřel.

Facebook dříve uvedl, že díky Koganovi mohla CA tajně získat informace až o 87 milionech uživatelů. Bývalá manažerka poradenské firmy Brittany Kaiserová přitom před týdnem britskému parlamentu řekla, že CA měla vícero podobných zdrojů informací. Zda vůbec, případně do jaké míry CA přispěla k Trumpovu volebnímu vítězství nejspíše nelze přesně určit ale Alexander Nix brzy po něm prohlásil: "V podstatě každé sdělení, které Trump vydal, bylo odvozeno z dat."

Skandál kolem britské firmy způsobil velké problémy společnosti Facebook, která se omluvila a slíbila do budoucna lepší ochranu uživatelských dat. Zároveň kritizovala "podvod" ze strany CA a Kogana. "Podle mě si uvědomují, že jejich platforma byla vytěžována zleva zprava tisíci dalších a já jsem byl pouze ten smolař, kterého nějak spojili s Trumpovou kampaní, a jsme tam, kde jsme," řekl v úterý Kogan.

Deník Financial Times v pondělí informoval o tom, že kontroverzní odborník na podzim 2015 ve Facebooku pracoval jako konzultant. "To, co jsem je učil, byly lekce vyplývající z práce s daty nashromážděnými pro Cambridge Analytica," citoval Kogana list. Facebook ale Financial Times řekl, že o Koganových aktivitách spojených s CA tehdy nevěděl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank

Americká banka First Citizens převezme od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) veškeré vklady a úvěry zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB). Divize First-Citizens Bank & Trust dostane na aktiva v hodnotě 72 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) slevu 16,5 miliardy dolarů, uvedla FDIC v tiskové zprávě s nedělním datem.

"FDIC odhaduje, že úpadek banky Silicon Valley Bank přijde jeho Fond pojištění vkladů (DIF) přibližně na 20 miliard dolarů. Přesné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu," uvedla FDIC. Ta v rámci transakce získala práva na akcie holdingové společnosti First Citizens BancShares v hodnotě až 500 milionů dolarů.

Sedmnáct bývalých poboček SVB se dnes otevírá jako banky First Citizens. Přibližně 90 miliard dolarů v cenných papírech a dalších aktivech SVB zůstane v nucené správě k rozprodeji.

Banka First Citizens má aktiva přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů. Klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, dopadly do Japonského moře

Severní Korea v pondělí ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Dopadly do Japonského moře. Podle zahraničních agentur o tom informovalo velení jihokorejské armády a japonská pobřežní stráž. Komunistická země v posledních týdnech rakety testuje opakovaně.

Rakety byly odpáleny v 7:47 místního času (0:47 SELČ) z oblasti jižně od severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Urazily vzdálenost přibližně 370 kilometrů (229 mil), než dopadly do moře. Podle agentury AP o tom informoval jihokorejský sbor náčelníků štábů. Jižní Korea odpálení raket odsoudila jako "vážnou provokaci" ohrožující mír v regionu a porušující rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během března už KLDR provedla sedm pokusů. Stále častější demonstrace vojenské síly je mimo jiné reakcí na nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy