Dánské kadeřnictví dostalo pokutu za jiné ceny pro ženy

ČTK ČTK
21. 1. 2013 18:30
Mužský a ženský sestřih mají podle úřadu stát stejně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kodaň - V Dánsku, které obdobně jako další severské země bere rovnost mezi muži a ženami velmi vážně, si rovnost mezi pohlavími našla cestu i do kadeřnictví.

Komise pro rovné příležitosti totiž označila odlišné ceny pro mužské a ženské sestřihy za nelegální, cech kadeřníků ale toto rozhodnutí považuje za absurdní, napsala v pondělí agentura Reuters.

Celý spor odstartovala žena, která si stěžovala na jeden ze salonů, který nabízel vlasovou péči ženám za 528 dánských korun (asi 1810 Kč) a mužům za 428 korun (asi 1470 Kč), v ceně nebyly příplatky za dlouhou hřívu.

Komise pro rovné příležitosti stížnost uznala jako oprávněnou a uložila kadeřnictví, aby ženě vyplatila odškodnění 2500 korun (přibližně 8600 Kč).

Sdružení kadeřníků verdikt označilo za nesmyslný. Určování cen se tak prý stane noční můrou a v cenících zavládne zmatek.

"S ženami to jednoduše trvá déle," uvedla v prohlášení Connie Mikkelsenová, která stojí v čele dánské organizace nezávislých kadeřníků a kosmetiček.

Proti rozhodnutí komise se kadeřníci odvolali, spor tak nyní musí rozhodnout soud.

Severské státy tradičně dosahují nejlepších hodnocení v rovném přístupu k ženám. Dánsko je podle Světového ekonomického fóra na žebříčku hodnotící rozdíl mezi pohlavími v otázkách politických, zdravotních, vzdělávacích a hospodářských na sedmé pozici ze 135 sledovaných zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy