CNN: Saúdové posílili svůj balistický program s pomocí Číny, tvrdí CNN

ČTK ČTK
6. 6. 2019 22:35
Saúdská Arábie výrazně posílila svůj balistický program s pomocí Číny, uvedla americká televize CNN s odvoláním na tři zdroje, které údajně měly přístup k tajným dokumentům americké vlády. Saúdská Arábie se k záležitosti nevyjádřila. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že tajné informace nekomentuje, zároveň ale zdůraznilo, že Saudská Arábie podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) a zavázala se, že jaderné zbraně nikdy nezíská.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Saúdská Arábie a Čína jsou strategickými partnery, kteří "udržují přátelskou spolupráci ve všech oblastech, včetně prodeje zbraní". Peking rovněž zdůraznil, že "taková spolupráce neporušuje mezinárodní zákony a není šířením zbraní hromadného ničení".

Bílý dům podle zdrojů CNN získal informace o tom, že Rijád kupoval čínské technologie s cílem posílit svůj balistický program. To prý rozhněvalo demokraty v Kongresu, ke kterým se informace dostaly mimo běžné vládní kanály, uvedla CNN. V Kongresu zároveň informace vyvolaly obavy, zda prezident Donald Trump tiše nepodporuje závod ve zbrojení mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Otázka prodeje zbraní Saúdské Arábii se stala zdrojem napětí mezi Bílým domem a Kongresem už dříve. Hlasitou vlnu kritiky Saúdské Arábie v Kongresu způsobila zejména loňská vražda novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu či zapojení Rijádu do války v Jemenu. Bílý dům nicméně koncem května oznámil, že hodlá naplnit kontrakt na prodej zbraní za osm miliard dolarů Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a Jordánsku. Rozhodnutí Trump zdůvodnil hrozbou Íránu a učinil jej navzdory námitkám z Kongresu.

Systém kontroly raketových technologií (MTCR), což je neformální dohoda 35 států, která chce bránit šíření balistických raket a střel s plochou dráhou letu brání Rijádu v koupi amerických balistických raket. Čína však signatářem dokumentu není.

Saúdská Arábie před několika dekádami balistické rakety od Číny koupila, objevily se však spekulace, že nakupovala i další v roce 2007, uvedla CNN. Není však jasné, zda Rijád umí vybudovat vlastní balistické rakety či zda má schopnost použít ty, které zatím nahromadil.

Americký list The Washington Post v lednu zveřejnil satelitní snímky údajné továrny na balistické rakety, která se nachází západně od Rijádu. Analytici tehdy uvedli, že podle snímku byly patrně použity čínské technologie. Nové záběry nyní získala a zveřejnila CNN, podle ní byla stejná aktivita na místě zaznamenána i koncem května.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy