CNN: Saúdové posílili svůj balistický program s pomocí Číny, tvrdí CNN

ČTK ČTK
6. 6. 2019 22:35
Saúdská Arábie výrazně posílila svůj balistický program s pomocí Číny, uvedla americká televize CNN s odvoláním na tři zdroje, které údajně měly přístup k tajným dokumentům americké vlády. Saúdská Arábie se k záležitosti nevyjádřila. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že tajné informace nekomentuje, zároveň ale zdůraznilo, že Saudská Arábie podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) a zavázala se, že jaderné zbraně nikdy nezíská.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Saúdská Arábie a Čína jsou strategickými partnery, kteří "udržují přátelskou spolupráci ve všech oblastech, včetně prodeje zbraní". Peking rovněž zdůraznil, že "taková spolupráce neporušuje mezinárodní zákony a není šířením zbraní hromadného ničení".

Bílý dům podle zdrojů CNN získal informace o tom, že Rijád kupoval čínské technologie s cílem posílit svůj balistický program. To prý rozhněvalo demokraty v Kongresu, ke kterým se informace dostaly mimo běžné vládní kanály, uvedla CNN. V Kongresu zároveň informace vyvolaly obavy, zda prezident Donald Trump tiše nepodporuje závod ve zbrojení mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Otázka prodeje zbraní Saúdské Arábii se stala zdrojem napětí mezi Bílým domem a Kongresem už dříve. Hlasitou vlnu kritiky Saúdské Arábie v Kongresu způsobila zejména loňská vražda novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu či zapojení Rijádu do války v Jemenu. Bílý dům nicméně koncem května oznámil, že hodlá naplnit kontrakt na prodej zbraní za osm miliard dolarů Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a Jordánsku. Rozhodnutí Trump zdůvodnil hrozbou Íránu a učinil jej navzdory námitkám z Kongresu.

Systém kontroly raketových technologií (MTCR), což je neformální dohoda 35 států, která chce bránit šíření balistických raket a střel s plochou dráhou letu brání Rijádu v koupi amerických balistických raket. Čína však signatářem dokumentu není.

Saúdská Arábie před několika dekádami balistické rakety od Číny koupila, objevily se však spekulace, že nakupovala i další v roce 2007, uvedla CNN. Není však jasné, zda Rijád umí vybudovat vlastní balistické rakety či zda má schopnost použít ty, které zatím nahromadil.

Americký list The Washington Post v lednu zveřejnil satelitní snímky údajné továrny na balistické rakety, která se nachází západně od Rijádu. Analytici tehdy uvedli, že podle snímku byly patrně použity čínské technologie. Nové záběry nyní získala a zveřejnila CNN, podle ní byla stejná aktivita na místě zaznamenána i koncem května.

 

Právě se děje

Další zprávy