Čínský vůdce překvapil, poobědval v běžné restauraci

ČTK ČTK
28. 12. 2013 12:58
Na oběd si vystál frontu jako ostatní zákazníci.
Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching překvapil obyvatele Pekingu, když se v sobotu nečekaně objevil jako obyčejný host v jedné z místních restaurací. Vystál si mezi ostatními frontu, za oběd si zaplatil, odnesl si ho ke stolu a popovídal si s překvapenými hosty, informovaly světové agentury.

Fotografie se nejprve objevily na čínském mikroblogu Weibo, později návštěvu restaurace potvrdila i státní média. Na snímcích to nevypadá, že by čínského vůdce doprovázela početná ochranka, jak tomu bývá obvykle zvykem. Jak poznamenala agentura Reuters, zatímco na západě není na chození politiků "mezi lidi" nic neobvyklého, pro čínské představitele je to velmi nezvyklé.

"Během jeho návštěvy nepanovala na místě žádná speciální bezpečnostní opatření," svěřil se agentuře AP manažer restaurace.

"Zákazníci mohli volně přicházet i odcházet," dodal. Prezident prý o svém příchodu zaměstnance podniku předem neinformoval.

Si Ťin-pching již od svého nástupu do funkce letos v březnu deklaroval, že se bude snažit více přiblížit obyčejným lidem. Čínská média informovala, že za oběd, který tvořily plněné knedlíčky, zelenina a dušená játra a další vnitřnosti, zaplatil 21 jüanů (asi 70 Kč). 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy