Čínský právník, který obhajoval disidenty, dostal dva roky vězení

ČTK ČTK
21. 11. 2017 6:12
Na dva roky poslal čínský soud do vězení známého obhájce disidentů a kritika komunistického režimu Ťiang Tchien-junga. Podle soudce z jihočínského města Čchang-ša se 46letý právník dopustil "podněcování k podrývání státní moci". Podle státního zástupce Ťiang Tchien-jung využil k podvratné činnosti sociální média. Údajně mimo jiné tvrdil, že další právník Sie Jang byl ve vězení mučen. Při soudním líčení před třemi měsíci se obžalovaný disident k činu, který mu prokuratura kladla za vinu, přiznal. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že přiznání bylo vynucené. Ťiang Tchien-jung v minulosti před čínskými soudy obhajoval například Tibeťany, lidi s virem HIV či stoupence hnutí Fa-lun-kung.
Vězení v Číně (ilustrační foto).
Vězení v Číně (ilustrační foto). | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy