Čína zvýšila hranici chudoby, chudých je pětkrát více

ČTK ČTK
30. 11. 2011 7:44
Chudý je nově každý, kdo má na den méně než jeden dolar
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Lenka Fojtíková

Peking - V Číně podle oficiálních statistik přibylo 100 milionů chudých a jejich počet tak dosáhl 128 milionů. Země totiž zvýšila hranici chudoby na denní příjem jeden dolar (19 korun) proti dosavadní 55 centům.

Lidé, kteří se nově dostali do kategorie chudých, tak získají snadnější přístup k finanční podpoře, rekvalifikačním kurzům a dalším sociálním výhodám, uvedl server BBC News.

"Předchozí hranice chudoby podceňovala skutečný počet chudých lidí na čínském venkově," uvedl čínský odborník na regionální rozvoj Wang San-kuej.

"Za chudé bylo považováno jen 2,8 procenta venkovského obyvatelstva, což je méně než v mnoha vyspělých zemích - například ve Spojených státech je míra chudoby 15 procent," dodal.

Fotografie: Jak žijí chudí ve Spojených státech

Peking v minulosti čelil i mezinárodní kritice za to, že stanovil příliš nízkou hranici chudoby.

Její hodnota totiž vycházela ze stavu čínského hospodářství v 90. letech 20. století a nezměnila se ani přes rychlý ekonomický růst země.

Svět hodnotí chudobu přísněji. O 25 centů

Novým určením hranice chudoby se Čína přiblížila oficiální hodnotě Světové banky, jež za chudé označuje lidi, kteří si denně vydělají méně než 1,25 dolaru.

Zároveň s posunutím hranice chudoby Peking zvýšil o pětinu rozpočet vládních programů na podporu chudých. Nově tak bude na podpůrné programy vyčleněno 27 miliard jüanů (81 miliard korun), uvedla agentura AP.

Obrazem: Nejbohatší vesnice Číny slaví 50 let

 

Právě se děje

Další zprávy