Čína již není největším věřitelem Spojených států

Monika Horáková
17. 2. 2010 10:55
Rozprodává americký dluh, protože se prý obává o stabilitu amerického dolaru.
Foto: Jan Langer

Peking - Největším věřitelem Spojených států je nově Japonsko. Čína totiž svému sousedovi prodala část amerických cenných papírů.

Důvodem jsou prý obavy o stabilitu amerického dolaru. Americké cenné papíry nakoupily také Velká Británie a Brazílie.

Prodej vyšel najevo poté, co ministerstvo financí Spojených států zveřejnilo údaje z loňského prosince. Čína se vzdala cenných papírů v hodnotě 34,2 miliardy amerických dolarů. Nyní tedy spravuje papíry v hodnotě 755,4 miliard amerických dolarů.

Japonsko, které je nově držitelem cenných papírů v hodnotě 768,8 miliard amerických dolarů, je tak největším věřitelem Spojených států.

Světové servery spekulují o dalším postupu Číny. Je podle nich možné, že Čína bude dluh Spojených států dále rozprodávat. Ačkoli oficiálně bude uvádět jiné důvody, může být prodej i politicky motivovaný.

Vztahy mezi velmocemi se zhoršují?

K třecím plochám mezi Čínou a Spojenými státy patří spory o cla, cenzura internetu, lidská práva či prodej amerických zbraní Tchaj-wanu. Ve čtvrtek se navíc americký prezident Barack Obama sejde s tibetským dalajlámou.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy