Měla ambice. Chtěla být jen v televizi, říká matka ženy, která otrávila Kim Čong-nama

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 8:00
Podle Benah Aisyahové je absurdní, že by její dcera chtěla zavraždit bratra severokorejského vůdce. Právníci teď budou muset dokázat, že dceru napálili agenti KLDR.
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - "Mami, bude ze mě herečka. Dostala jsem nabídku a mým úkolem bude dělat si legraci z lidí," vzpomíná Benah Aisyahová na údajná slova své jediné dcery, se kterou naposledy osobně mluvila loni v lednu.

"Nakonec se v televizi opravdu objevila. Ale při úplně jiné příležitosti, než jsem očekávala," dodává matka.

Šestadvacetiletou Siti zadržela policie v Kuala Lumpuru. Spolu s třicetiletou Vietnamkou Doan Thi Huong je obviněná z toho, že měla nervovým plynem VX zabít Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Malajsijský soud ve čtvrtek rozhodl, že je nezprostí obvinění a obě ženy se budou muset obhajovat. Siti tak místo televizní kariéry hrozí trest smrti.

Mladá Indonésanka pochází z malé vesnice na ostrově Jáva, kde žijí její rodiče. Po dokončení základní školy se odstěhovala do Jakarty, kde pracovala v textilní továrně. Vdala se za syna jejího majitele a v osmnácti porodila dítě. V roce 2012 se však rozvedla a odstěhovala se do města Batam nedaleko Singapuru. Tam pracovala v obchodu s oděvy a snila o budoucnosti vizážistky.

Její matka Benah na ni byla pyšná. V posledním roce ale často raději předstírá, že ji nezná. To když slyší pomluvy od sousedů nebo se jí na dceru vyptávají náhodní zvědavci.

"Já věřím, že ji osvobodí, protože není vinna," řekla britskému Guardianu. "Nikdy nechtěla nikoho zabít. Je to má dcera a já jí věřím," řekla s tím, že představa, že by Siti chtěla zabít nevlastního bratra vůdce KLDR, jí připadá bizarní.

Mami, napálili mě

Kariéra na televizní obrazovce je ústředním motivem obhajoby obou žen, které teď budou muset se svými právníky přesvědčit soudy o tom, že nejsou prodlouženou rukou severokorejského režimu.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila a už řadu let žil v zahraničí. Předpokládá se, že jeho bratr Kim Čong-un ho vnímal jako potenciální hrozbu pro svou vládu.

Podle obžaloby se obě mladé ženy měly spiknout se čtyřmi severokorejskými agenty, kteří z Malajsie okamžitě uprchli. Dívky ale tvrdí, že byly oklamány. Údajně věřily, že plní úkol pro skrytou kameru, a o smrtelně jedovatém nervovém plynu neměly tušení.

Benah své dceři do vězení pravidelně telefonuje. A ta jí opakuje stále to samé: "Mami, celá tahle věc byla narafičená. Napálili mě."

Siti tvrdí, že si myslela, že je celá akce na letišti v Kuala Lumpuru součástí televizního pořadu. Už předtím dostaly obě dívky za úkol si z někoho vystřelit, za což dostaly zaplaceno. To, co se ukázalo jako vražda Kim Čong-nama, mělo být jen neškodné pokračování.

Podle jejího právníka nemá obžaloba dostatek důkazů k tomu, aby dokázala opak. Neexistují očití svědci a ani záznam z bezpečnostních kamer není přesvědčivý. Navíc na oblečení Siti ani její kolegyně nebyly nalezeny žádné stopy po nervové látce. Ku prospěchu jim také je to, že po činu nespěchaly na toalety umýt si ruce a oblečení ani neuprchly ze země jako čtyři severokorejští agenti, kteří je k činu měli přesvědčit. Siti místo toho šla nakoupit a pak domů.

Obě ženy budou muset před soudem obhájit, že nebyly součástí spiknutí. Podle agentury AP může tato fáze procesu trvat i několik měsíců.

Video: Reportáž ze severokorejské hranice

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy