Měla ambice. Chtěla být jen v televizi, říká matka ženy, která otrávila Kim Čong-nama

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 8:00
Podle Benah Aisyahové je absurdní, že by její dcera chtěla zavraždit bratra severokorejského vůdce. Právníci teď budou muset dokázat, že dceru napálili agenti KLDR.
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - "Mami, bude ze mě herečka. Dostala jsem nabídku a mým úkolem bude dělat si legraci z lidí," vzpomíná Benah Aisyahová na údajná slova své jediné dcery, se kterou naposledy osobně mluvila loni v lednu.

"Nakonec se v televizi opravdu objevila. Ale při úplně jiné příležitosti, než jsem očekávala," dodává matka.

Šestadvacetiletou Siti zadržela policie v Kuala Lumpuru. Spolu s třicetiletou Vietnamkou Doan Thi Huong je obviněná z toho, že měla nervovým plynem VX zabít Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Malajsijský soud ve čtvrtek rozhodl, že je nezprostí obvinění a obě ženy se budou muset obhajovat. Siti tak místo televizní kariéry hrozí trest smrti.

Mladá Indonésanka pochází z malé vesnice na ostrově Jáva, kde žijí její rodiče. Po dokončení základní školy se odstěhovala do Jakarty, kde pracovala v textilní továrně. Vdala se za syna jejího majitele a v osmnácti porodila dítě. V roce 2012 se však rozvedla a odstěhovala se do města Batam nedaleko Singapuru. Tam pracovala v obchodu s oděvy a snila o budoucnosti vizážistky.

Její matka Benah na ni byla pyšná. V posledním roce ale často raději předstírá, že ji nezná. To když slyší pomluvy od sousedů nebo se jí na dceru vyptávají náhodní zvědavci.

"Já věřím, že ji osvobodí, protože není vinna," řekla britskému Guardianu. "Nikdy nechtěla nikoho zabít. Je to má dcera a já jí věřím," řekla s tím, že představa, že by Siti chtěla zabít nevlastního bratra vůdce KLDR, jí připadá bizarní.

Mami, napálili mě

Kariéra na televizní obrazovce je ústředním motivem obhajoby obou žen, které teď budou muset se svými právníky přesvědčit soudy o tom, že nejsou prodlouženou rukou severokorejského režimu.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila a už řadu let žil v zahraničí. Předpokládá se, že jeho bratr Kim Čong-un ho vnímal jako potenciální hrozbu pro svou vládu.

Podle obžaloby se obě mladé ženy měly spiknout se čtyřmi severokorejskými agenty, kteří z Malajsie okamžitě uprchli. Dívky ale tvrdí, že byly oklamány. Údajně věřily, že plní úkol pro skrytou kameru, a o smrtelně jedovatém nervovém plynu neměly tušení.

Benah své dceři do vězení pravidelně telefonuje. A ta jí opakuje stále to samé: "Mami, celá tahle věc byla narafičená. Napálili mě."

Siti tvrdí, že si myslela, že je celá akce na letišti v Kuala Lumpuru součástí televizního pořadu. Už předtím dostaly obě dívky za úkol si z někoho vystřelit, za což dostaly zaplaceno. To, co se ukázalo jako vražda Kim Čong-nama, mělo být jen neškodné pokračování.

Podle jejího právníka nemá obžaloba dostatek důkazů k tomu, aby dokázala opak. Neexistují očití svědci a ani záznam z bezpečnostních kamer není přesvědčivý. Navíc na oblečení Siti ani její kolegyně nebyly nalezeny žádné stopy po nervové látce. Ku prospěchu jim také je to, že po činu nespěchaly na toalety umýt si ruce a oblečení ani neuprchly ze země jako čtyři severokorejští agenti, kteří je k činu měli přesvědčit. Siti místo toho šla nakoupit a pak domů.

Obě ženy budou muset před soudem obhájit, že nebyly součástí spiknutí. Podle agentury AP může tato fáze procesu trvat i několik měsíců.

Video: Reportáž ze severokorejské hranice

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy