Chorvatsko může do EU. Slovinci mu dali zelenou

Reuters Roman Gazdík, Reuters
11. 9. 2009 14:06
Téměř dvacetiletý spor o hranici rozhodnou mezinárodní prostředníci
Borut Pahor a Jadranka Kosorová
Borut Pahor a Jadranka Kosorová | Foto: Reuters

Lublaň - Slovinsko už nebude dále blokovat přístupové rozhovory svého souseda Chorvatska s Evropskou unií. Stalo se tak poté, co se předsedové vlád obou zemí v pátek dohodli, jak vyřešit osmnáct let trvající spor týkající se společných hranic.

„Vláda okamžitě navrhne (parlamentním komisím), aby Slovinsko zrušilo námitky proti rozhovorům Chorvatska s EU," prohlásil po jednání slovinský premiér Borut Pahor. Podle agentury Reuters se parlamentní komise sejdou ještě dnes odpoledne.

Lublaň protestovala proti uspořádání hranic i na moři. Byly stanoveny tak, že slovinské lodě neměly přístup do mezinárodních vod a musely proplouvat vodami chorvatskými a italskými.

Na základě dohody by měly Chorvatsko a Slovinsko spravovat Piraňský záliv společně.

Foto: Aktuálně.cz

Chorvatsku už tak nic nebrání v tom, aby se stalo osmadvacátým členem EU. Podle předpokladů by k tomu mohlo dojít už v příštím roce. Zatím je jedinou zemí bývalé Jugoslávie uvnitř bloku právě Slovinsko. Jako každý stát sedmadvacítky může blokovat vstup jakéhokoliv dalšího člena.

„Právě jsem odfaxovala dopis švédskému prezidentství, kde jsem se jasně vyjádřila, že jsme dosáhli dohody ohledně pokračování rozhovorů s EU a pokračování rozhovorů týkajících se hranic," citovala agentura Reuters chorvatskou premiérku Jadranku Kosorovou.

Kosorová a Pahor dodali, že spor by měl být vyřešen skrze mezinárodní prostředníky, detaily však neposkytli. Evropská komise  tento rok navrhla tým složený z pěti expertů, z nichž tři by pocházeli ze zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy