Chlapec přežil v pustině díky roztoku na čočky a moči

ČTK ČTK
16. 2. 2013 13:10
Osmnáctiletý hoch se se ztratil v rozlehlé pustině v australském vnitrozemí
Austrálie - ilustrační foto.
Austrálie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Štěstí v neštěstí měl osmnáctiletý Brit, který se na tři dny ztratil v rozlehlé pustině v australském vnitrozemí. Přežil prý díky tomu, že pil vše co mohl: i roztok na kontaktní čočky či vlastní moč.

Z dobrodružství vyvázl Sam Derry-Woodhead v pátek natolik dehydrovaný, že musel být hospitalizován v Longreach na severovýchodě nejmenšího kontinentu. Ale podrobnosti o jeho dobrodružství už stihla vyprávět jeho matka.

"Přežil díky roztoku z kontaktních čoček i vlastní moči, to ho zachránilo. Zhubl 15 kilogramů," řekla dnes podle agentury AP novinářům Claire Derryová.

Při letu z Londýna se už bála nejhoršího, než se při mezipřistání dozvěděla, že záchranáři s vrtulníkem syna našli.

Jen si vyrazil zaběhat

Mládenec, označovaný některými médii za "baťůžkáře" na toulkách světem, si původně jen vyrazil na kondiční běh z dobytkářského ranče, kde pracoval necelé dva týdny jako nováček mezi místními kovboji.

Ale při výletu ztratil orientaci. Pět desítek lidí pak tři dny pročesávalo členitý terén, zatímco teploty šplhaly ke čtyřicítkám; lékaři museli kvůli úžehu ošetřit dva záchranáře.

Za pomoci vrtulníku byl nakonec hoch nalezen šest kilometrů od ranče. "Byl dehydrovaný a velice vyhublý," popsal Alex Wright z posádky vrtulníku. Podle jeho kolegy George Thomsona zachráněný nejprve všem poděkoval - a pak si přál nanuk.

Podle Samovy matky k přežití pomohlo synovi i to, že chtěl vstoupit do armády, a proto si udržoval kondici a absolvoval kurz přežití v divočině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy