V projevu věnovaném problematice otrokářství, která je ve Francii stále živá, řekl, že pravidla mezinárodního obchodu nemohou ignorovat lidská práva a že i západní podniky v rozvojových zemích musejí respektovat mezinárodně přijaté pracovní právo.
Chirac chce, aby provinivší se podniky mohly být souzeny ve svých domovských zemích, i když se porušení tohoto práva dopustí jinde. Řekl, že to navrhne i na evropské a mezinárodní úrovni.
Oznámil dále, že metropolitní Francie zavádí od letošního roku den uctění památky obětí otrokářství a připomínky jeho zrušení. Zvolené datum 10. května je výroční den přijetí zákona, kterým bylo v roce 2001 ve Francii označeno otrokářství za zločin proti lidskosti. Chirac otrokářství označil za tragédii dějin, stále živou ránu a živnou půdu rasismu.
Koloniální minulost Francie a temné stránky ještě starší historie, mezi něž patří obchod s otroky, se ve Francii znovu dostaly na pořad dne zvlášť v souvislosti s nedávnými nepokoji na předměstích. Na nich se velkou měrou podíleli mladíci z rodin přistěhovalců v Maghribu a z černé Afriky.
Polemika kolem otrokářské minulosti Francie poznamenala také nedávné oslavy 200. výročí bitvy u Slavkova. Někteří aktivisté původem z bývalých francouzských kolonií oslavy odmítali s poukazem na to, že Napoleon v roce 1802 obchod s otroky znovu zavedl poté, co ho republika několik let předtím zrušila.
Chirac dnes řekl, že země musejí nést odpovědnost za celé své dějiny včetně jejich horších stránek a že v dané otázce jde i o jednotu národa. Zároveň vyzval k utišení neplodných polemik.
Připomněl také, že otrokářství existovalo dávno před tím, než s otroky začaly obchodovat evropské mocnosti, a existovalo i potom. Ohlásil také vytvoření centra pro výzkum dějin otrokářství.