Chce si zachovat tvář, čtou v Bruselu Klausův požadavek

Martin Novák Martin Novák , Johana Grohová, Brusel
9. 10. 2009 19:01
V Bruselu panuje překvapení, že premiér Fischer nikoho "nevaroval"
Foto: Reuters

Brusel - Strategie "příliš nedráždit českého prezidenta", aby mohl podepsat zásadní dokument o fungování EU, Evropské unii moc nevyšla. Václav Klaus naopak podráždil spíše ji - svým novým požadavkem připojit k Lisabonské smlouvě novou "poznámku".

Chce pro Česko trvalou výjimku z listiny základních svobod v Lisabonské smlouvě. Aby v budoucnosti neuplatňovaly v Česku majetkové nároky sudetští Němci a aby nedošlo k "prolomení" Benešových dekretů.

V Bruselu vnímají Klausův požadavek jako novou obstrukci, se kterou přichází za minutu dvanáct. Ale také jako snahu zachovat si tvář, aby mohl smlouvu nakonec popsat či případně delegovat svůj podpis na premiéra.

"Je to vlastně první náznak ze strany prezidenta Klause, že je připraven to podepsat, možná jde o určitou únikovou strategii z jeho předchozího postoje," řekl bruselský analytik Piotr Maciej Kaczynski.

Evropští politici zjevně nebyli na něco takového vůbec připraveni. Žádné varování nepřišlo ani od české diplomacie či premiéra Jana Fischera, který se šéfy Unie jednal na téma Lisabonské smlouvy ve středu.

"Česká vláda nám nenaznačila, že by něco takového mohlo přicházet v úvahu. Oslabuje to pozici Fischerovy vlády a zvyšuje nevypočitatelnost České republiky," řekl diplomatický zdroj blízký vedení Evropské komise.

Z prvních náznaků lze usuzovat, že pouhá politická a tedy právně nezávazná deklarace by nemusela být zcela vyloučena. Takovou podobu ostatně mají takzvané irské garance, schválené na červnovém summitu EU.

Ty si Irsko vymohlo, aby mohlo zopakovat referendum o Lisabonské smlouvě. Nejsou sice právně závazné, ale v budoucnu je možné je připojit například k přístupové smlouvě mezi Unií a Chorvatskem. Tím by se staly součástí evropského práva.

Unie naopak nejspíš nepřistoupí na to, aby Klausova poznámka byla přímo součástí smlouvy, protože by musela znovu projít ratifikací ve všech členských státech včetně irského referenda.

Šéf europarlamentu Jerzy Buzek na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem
Šéf europarlamentu Jerzy Buzek na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem | Foto: Reuters

Klaus chce vydat podobnou cestu, kterou už urazila Británie a Polsko. Obě tyto země si vyjednaly výjimku z listiny základních práv, kterou Lisabonská smlouva činí právně závaznou. Tato výjimka znamená, že v chartě obsažená práva nemůže Evropský soudní dvůr vynucovat na britských či polských občanech.

U Londýna se to týká především sociálních práv občanů (zaměstnanosti) a u silně katolického Polska práva homosexuálů uzavírat sňatky.

Brusel nyní čeká, jak se k celé záležitosti postaví česká vláda a politické strany. Prezident bez mandátu vlády nemůže podle právních výkladů prosazovat svoji politiku vůči Evropské unii. Podle názorů jiných právníků prezident mezinárodní smlouvy "sjednává" a tudíž může s podobnými požadavky vyrukovat.

"Překvapuje nás, že s k tomu zatím nikdo ještě pořádně nevyjádřil. Český premiér měl jasně dát najevo, že vláda je tvůrcem zahraniční politiky, a nikoli prezident," poznamenal další z diplomatů v Bruselu, který si přál zůstat v anonymitě.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 41 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 59 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy