"Cétéčko" může u dětí ztrojnásobit riziko rakoviny

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 6. 2012 21:49
Opakovaná vyšetření počítačovou tomografií mohou podpořit rozvoj leukémie nebo nádoru mozku
Foto: Wikimedia Commons

Newcastle - Opakovaná vyšetření počítačovou tomografií mohou u dětí až ztrojnásobit riziko nádoru mozku a leukémie.

S tímto tvrzením přišli vědci z Univerzity v Newcastlu, kteří procházeli záznamy britské Národní zdravotnické služby (veřejného systému zdravotnictví) 180 tisíc mladých pacientů do jedenadvaceti let.

Počítačová tomografie, známá pod zkratkou CT, je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenových paprsků zpracovaných počítačem zobrazuje vnitřní orgány. A právě rentgenové paprsky mohou dětem uškodit více, než se dosud předpokládalo.

Nejrozsáhlejší studie svého druhu sledovala vliv CT na pacienty v letech 1985 až 2002. Protože se onemocnění vyvolaná radiací rozvíjejí i několik let, začali epidemiologové vyhodnocovat její výsledky až s odstupem - v roce 2009.

"Objevili jsme významnou souvislost mezi zvýšením rizika nádorů a vyšetřením počítačovou tomografií u dětí i mladistvých," cituje BBC vedoucího výzkumného týmu Marka Pearce.

Badatelé z Newcastlu ve studii publikované v odborném magazínu Lancet ale zároveň uklidňují, že přínosy snímkování za běžných okolností převyšují rizika.

Je ho však prý třeba provádět jen v nejnutnějších případech a evidovat každou dávku radiace, které jsou malí pacienti při vyšetření vystaveni. "Počet vyšetření se daří snižovat, ale pořád to nestačí. Je třeba vyvinout tlak na lékaře, aby CT používali méně," dodal Pearce.

Představit si to podle něj lze tak, že na každých 10 tisíc vyšetření připadá jeden vyprovokovaný nádor mozku nebo leukémie.

"Souvislost mezi touto diagnostikou a onkologickými onemocněními musíme brát vážně, je ale třeba připomenout, že riziko je nízké," zmírňuje obavy prezidentka Královské akademie pediatrů a péče o děti Hilary Cassová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kdy ma otevřeno nejbližší radiologie?

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy