Černohorci si potřetí zvolili za prezidenta Vujanoviće

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 4. 2013 20:22
Výsledek byl velmi těsný, Vujanović získal 51,2 procenta hlasů
Dosavadní prezident Filip Vujanovič (vlevo) se o mandát uchází potřetí. Vyzyvatelem je kandidát opozice Miodrag Lekič.
Dosavadní prezident Filip Vujanovič (vlevo) se o mandát uchází potřetí. Vyzyvatelem je kandidát opozice Miodrag Lekič. | Foto: Reuters

Podgorica - Nedělní prezidentské volby v Černé Hoře vyhrál dosavadní prezident Filip Vujanovič. Jeho vítězství bylo nicméně velmi těsné, získal 51,2 procenta hlasů.

Oznámili to v pondělí představitelé státní volební komise, které citovala agentura Reuters. Vujanovičův soupeř, opoziční předák Miodrag Lekič má 48,8 procenta hlasů.

Podle černohorského deníku Vijesti pro Vujanoviče hlasovalo 161 940 voličů, pro Lekiče 154 290.

Oficiální výsledky hlasování, kterého se zúčastnilo kolem 60 procent z více než půl milionu registrovaných voličů, se očekávaly s velkým napětím. Vujanovič v neděli večer v televizi na základě údajů své socialistické strany řekl, že zvítězil se ziskem 51,3 procenta hlasů. Jenže Lekič téhož večera prohlásil, že vítězem je on, protože dostal 50,5 procenta hlasů.

"Za žádnou cenu jim nedovolíme, aby nám uzmuli vítězství, ani neuznáme žádnou instituci, která přijme Vujanovičovo vítězství," prohlásil dopoledne Lekičův opoziční blok Demokratická fronta. Neuznání vítězství Vujanoviče hodlá opozice demonstrovat zmrazením své účasti ve všech parlamentních pracovních skupinách, což by mohlo předcházet úplnému bojkotu parlamentu.

Agentura Reuters napsala, že spor může v zemi vyústit v období nestability. Černá Hora loni zahájila rozhovory o přistoupení k Evropské unii.

Lekičův volební štáb v noci na na pondělí poukázal na údajné volební podvody. Na dvou místech byl prý zaznamenán pokus voliče, který chtěl vhodit do urny více hlasovacích lístků. Nevládní organizace také upozornily, že minimálně 7000 lidí bylo zapsáno do více voličských seznamů.

Nejoblíbenější politik v zemi

Vujanovič kandidoval na post hlavy státu již potřetí, což bylo trnem v oku sociálních demokratů (SPD). Ti jsou koaličním partnerem vládnoucích socialistů. Volby proto bojkotovali.

Vujanovič, který je silným stoupencem začlenění Černé Hory do Evropské unie a do Severoatlantické aliance, je řadu let nejoblíbenějším politikem v zemi. Ze všech předvolebních průzkumů také vycházel jako jasný vítěz.

Lekič je prvním společným kandidátem jinak rozhádané opozice. Podle něj byly tyto volby šancí, jak oslabit vládnoucí socialisty, kteří jsou v Černé Hoře u moci více než 20 let. Nynější politické vedení země mimo jiné obviňuje, že se obohacuje korupcí.

Lekič také požadoval referendum o členství v NATO a po alianci chce, aby se omluvila za 78 dní náletů v bývalé srbsko-černohorské Jugoslávii. To koncem 90. let minulého století zastavily boje v Kosovu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy