Utajená jaderná havárie. Tisíce obětí i děti se šesti prsty, 30 let před Černobylem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 2. 2021 7:00
Výbuch v černobylské elektrárně nebyla první jaderná havárie v dobách Sovětského svazu. Ke katastrofě došlo už 29. září 1957 v komplexu Majak, kde se vyrábělo plutonium pro jaderné zbraně. Majak leží poblíž města Ozjorsk a celá oblast byla před světem přísně uzavřená.
Výbuch v černobylské elektrárně nebyla první jaderná havárie v dobách Sovětského svazu. Ke katastrofě došlo už 29. září 1957 v komplexu Majak. | Video: Aktuálně.cz

"Problém byl, že Majak budovali ve velkém shonu. Stalin spěchal, aby dohnal s jaderným programem Spojené státy, a bezpečnostní předpisy se často ignorovaly. Z počátku třeba Sověti vypouštěli radioaktivní odpad do řeky Teča, podél které žily tisícovky obyvatel," tvrdil pro BBC historik Jeronim Perovič.

Příčinou nehody byla exploze jedné z nádrží s kapalným radioaktivním odpadem. Radioaktivní spad zamořil především blízké okolí. Dostal se ale i stovky kilometrů od místa nehody.

"V komplexu pracovala babička i otec. Oba dva zemřeli na rakovinu. Nikdo se tehdy neptal proč. Když se po rozpadu SSSR o nehodě začalo psát, byla jsem v šoku, že k něčemu takovému došlo," řekla bývalá obyvatelka Ozjorsku Naděžda Kutěpová.

Kvůli utajení Majaku nebyli obyvatelé z okolí informováni. Bez udání důvodu úřady po více než týdnu evakuovali 10 tisíc lidí. Podle BBC bylo radiaci vystaveno přibližně půl milionu lidí. Před světem Sověti explozi zapírali přes 30 let.

"Syn se mi narodil se šesti prsty"
Podle Peroviče byly dva důvody, proč Sověti nehodu tajili. "Prvním důvodem bylo to, že šlo o zařízení na výrobu jaderných bomb. Tím druhým bylo vypuštění družice Sputnik. Byl to pro Sověty velký propagandistický úspěch a zveřejnění informací o jaderné katastrofě bylo pro ně nepřijatelné," myslí si historik.

Dnes už je podle něj těžké říct, kolik přesně lidí kvůli nehodě zemřelo na různé nemoci, zejména na rakovinu. "Následky byly dlouhodobé a chyběla data. Podle nás jde celkem za celou dobu o desítky tisíc lidí," dodává pro BBC Perovič.

Kutěpová tvrdí, že po čtyři generace mají zdejší děti vrozené vady. "Jeden z mých synů měl velké potíže s kůží, další se narodil se šesti prsty," prozradila bývalá obyvatelka města Ozjorsk.

Po rozpadu Sovětského svazu se v Majaku likviduje jaderný odpad z elektráren, ponorek a zbraní. Jde o jedno z nejzamořenějších míst světa. Evropští vědci v roce 2017 navíc zaznamenali poblíž Majaku výrazný vzestup radiace. Rusové ale popřeli, že by k nějakému úniku došlo. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy