Průlomový objev: Fyzici CERNu izolovali nové částice atomu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 7. 2015 11:01
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) překonala další milník v oboru fyziky. Znovu díky objevu z Velkého hadronového urychlovače.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CERN

Ženeva - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hlásí objev pentakvarku. Subatomární částice, jejíž existenci sice vědci tušili, až dosud však nebyla prokázána.

Pokud se nález učiněný ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) potvrdí, bude tím podle expertů překonán další milník fyziky.

Existenci pentakvarku předpovídali již v 60. letech minulého století američtí fyzici Murray Gell-Mann a Georg Zweig.

Zweig, který v roce 1969 dostal za svou práci Nobelovu cenu, termín kvark vymyslel. Pojmenoval tak stavební bloky tvořící hadrony, což je další subatomární částice, jako například protony či neutrony.

Hadrony se dělí do několika kategorií, do jedné z nich patří i zmíněné protony a neutrony, které se skládají ze tří kvarků.

Dosud byly nalezeny pouze hadrony, které mají dva či tři kvarky. Vědci také mají indicie o existenci hadronu tvořeného čtyřmi kvarky, což je takzvaný tetrakvark.

O nálezu pentakvarku, který je složen ze čtyř kvarků a jednoho antikvarku, experti CERNu informovali odborný časopis Physical Review Letters.

Žádné jiné životaschopné vysvětlení

"(Důkazy) jsou opravdu přesvědčivé, zčásti díky jasnosti jejich experimentálních dat, ale také tím, že nemohu najít žádné jiné životaschopné vysvětlení," citovala agentura AP teoretického fyzika Erica Swansona z univerzity v Pittsburghu.

Podle Swansona, který se na výzkumu s urychlovačem částic nepodílel, je důkaz o existenci pentakvarku obrovskou vzpruhou pro fyzikální výzkum.

Každá částice, kterou známe, je až na výjimku několika podivínských částic složena z kvarku a antikvarku nebo třech kvarků. To je to, co tvoří hmotu ve vesmíru, z čeho jsme my, Země a Slunce.

"Každá částice, kterou známe, je až na výjimku několika podivínských částic složena z kvarku a antikvarku nebo třech kvarků. To je to, co tvoří hmotu ve vesmíru, z čeho jsme my, Země a Slunce," řekl Swanson. Dodal, že pokud se pentakvark potvrdí, bude to znamenat zcela nový úhel pohledu na fyziku.

Objev podle CERNu uskutečnil vědecký tým pracující na detektoru LHCb, který je součástí urychlovače LHC. Tento detektor je určen pro zkoumání rozdílů mezi hmotou a antihmotou díky studování jedné z kategorií kvarků, kterou je kvark b.

Podle Guye Wilkinsona, který je mluvčím týmu pracujícím s LHCb, studium pentakvarku může vědcům pomoci lépe porozumět tomu, jak je hmota tvořena.

První byl Higgsův boson

Pro urychlovač částic to bude v případě potvrzení výsledků experimentu druhý velký objev. Tím prvním bylo doložení existence - do té doby jen hypotetické - částice známé jako Higgsův boson.

LHC, který je největší urychlovač částic na světě, tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Fungovat začal v roce 2008, o pět let později bylo zařízení odstaveno kvůli modernizaci a zvýšení výkonu. Letos byl vylepšený urychlovač opět spuštěn. Předpokládá se, že v příštích třech letech bude v nepřetržitém provozu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Pekingu, důvodem jsou lidská práva

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámil Bílý dům, který rozhodnutí odůvodnil porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Penalizovat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy