V Rize se tak schyluje k násilnému střetu mezi policií a pravicovým mládežnickým sdružením Klubs 415 a Svazem národní síly.
Poslední pochod skončil násilím
Loni se do sebe pustili protiváleční demonstranti a ultrapravice, zatímco veteráni přihlíželi. Nyní rižský starosta Aivars Aksenoks varoval před nespecifikovanými "teroristickými akty", ale premiér Aigars Kalvitis přispěchal s prohlášením, že starostova slova byla ukvapená.
Pochod ulicemi Rigy odhaluje, do jaké míry je pozice Lotyška jako nového člena Evropské unie, žijícího ve stínu ruského souseda, na vážkách. Lotyšští muži za druhé světové války bojovali totiž na obou stranách, německé i ruské.
Rusko označilo pochod za glorifikaci válečných zločinců a prohlásilo, že podkopává morální autoritu Evropské unie. Tato kritika nachází samozřejmě odezvu ve chvílích, kdy se Brusel snaží přimět balkánské vlády k vydávání válečných zločinců jako součásti jejich úsilí o členství v EU.
Průvod fašistický není, tvrdí Lotyšsko
Lotyšsko, které získalo nezávislost na Rusku v roce 1991, odmítlo tvrzení o fašistickém charakteru průvodu. Ale jeho pozice je nesnadná a kolísá od otevřené podpory v minulosti k zákazu účasti pro oficiální činitele.
"Pochodu 16. března se dostalo vládního požehnání, ale potom byl jako oficiálně uznávaný památný den zrušen," citovala agentura Reuters ministra zahraničí Artise Pabrikse. "Jsme chyceni mezi mlýnské kameny, chceme vypadat dobře vůči Západu a musíme odrážet výtky Ruska,"dodal.
Mnozí Lotyši spatřují ve veteránech SS hrdiny, protože prý neměli žádné spojení s hrůzami, jakou bylo například masové pobití 70 000 lotyšských Židů za druhé světové války.
Podle Efraima Zuroffa z izraelské kanceláře Střediska Simona Wiesenthala je pozoruhodným faktem, že až čtvrtina lotyšské legie zbraní SS byli dobrovolníci. "Problémem je, že mnozí z nich byli chladnokrevní vrazi Židů a do legie vstoupili dobrovolně, když v roce 1943 vznikla. Země postrádá hrdiny, ale pro nové Lotyšsko je tragédií, že si vybírá ty nesprávné," dodává.