Berlín/Vatikán/Washington - Na rok dalších změn a ekonomických těžkostí připravovala většina státníků občany svých zemí v novoročních poselstvích.
Ekonomickým tématům se ve zdravici věnoval americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, řecký premiér Lukas Papadimos i slovenský prezident Ivan Gašparovič.
Merkelová řekla, že tento rok bude pro země eurozóny těžší než ten uplynulý. Němce ale uklidňovala ujištěním, že Německu se daří dobře a že si Němci mohou zachovat důvěru v budoucnost. K těžkostem eura sdělila, že "jednotná měna může být skutečně úspěšná jenom tehdy, bude-li Evropa spolupracovat lépe než dosud.
Na konci této cesty bude Evropa silnější, než byla před krizí," prohlásila. Optimismus Němcům může podle ní dodat stav německé ekonomiky, která je prý silnější než ekonomiky sousedních států, o čemž svědčí zejména ukazatel nezaměstnanosti.
Sarkozy naopak Francouze nijak nechlácholil. Nejhorší ekonomická krize od druhé světové války bude podle něj pokračovat. Rok 2012 bude "plný rizik, ale i možností, a jedinou cestou, jak si zachovat suverenitu, jak mít kontrolu nad osudem je cesta strukturálních reforem a ne unáhlených kroků, které by jen zvýšily zmatek".
Rok velkých výzev
Obama vidí rok 2012 jako rok dalších "změn, velkých výzev a vývoje". "Nepochybuji o tom, že rok 2012 přinese ještě více změn, a doufám, že máme vše potřebné k tomu, abychom na ně zareagovali a vyšli z nich ještě silnější," sdělil k roku, v němž bude obhajovat svůj prezidentský mandát.
Premiér zadluženého Řecka Papadimos apeloval na solidaritu a odhodlání, chtějí-li si Řekové zachovat to, čeho v minulých letech dosáhli. Také on je připravoval na "velmi těžký rok".
Ruský premiér Vladimir Putin popřál úspěch všem Rusům bez rozdílu, tedy i těm, kdo proti jeho vládě protestovali. Považuje za normální, že to v Rusku ve volebním období vře, protože to je podle něj cena za demokracii. Na rozdíl od ostatních státníků Rusy nestrašil ekonomickými problémy. Připomenul naopak, že se ruskému hospodářství daří, a ekonomickou situaci Ruska v době krize eurozóny přirovnal k "ostrovu stability".
Prezident Dmitrij Medveděv po něm bilancoval a řekl, že rok 2011 nebyl ani pro Rusko snadný, ale skončil dobře. K napětí, které vyvolaly loňské parlamentní volby, poznamenal: "Ano, lišíme se, ale naše síla je v tom ve schopnosti si naslouchat, chápat a se, respektovat se, překonávat obtíže a společně dosahovat úspěchu."
Benedikt XVI. se při dnešním kázání v bazilice svatého Petra věnoval budoucnosti světa a úloze mladých lidí v něm. Má-li trvat mír, je podle něj třeba v mládeži pěstovat smysl pro spravedlnost a pro respekt vůči ostatním. Současná společenská atmosféra mládež podle něj může svést k nesnášenlivosti a násilí.
Václav Klaus v novoročním projevu Čechy připravil na to, že rok 2012 nebude nejlehčí. ČR se podle něj neobejde bez reforem, jež se musejí provést co nejrychleji. Lidé podle něj musí změnit zásadně přístup a nezvyšovat své nároky, pokud to ekonomika neumožňuje.
Také Ivan Gašparovič řekl, že Slovensko čeká nelehké období. "Přes všechny špatné zprávy o budoucnosti to ale považuji za zvládnutelné. Podmínkou je, aby politici neházeli vše na bedra občanů...protože občan se nemůže donekonečna hrbit a utahovat si opasek. Nemůžeme od něj žádat, aby nebránil své sociální a právní jistoty, kterých má, bohužel stále méně a které jsou pro něj stále méně dosažitelné," řekl.
V Severní Koreji, vzpamatovávající se ze smrti vůdce Kim Čong-ila, zazněla především slova bezmezné oddanosti novému vůdci Kim Čong-unovi. Armáda, komunistická strana i lidé jsou podle poselství oficiální tiskové agentury připraveni Kim Čong-una bránit jako lidské štíty a vyřešit hlavní problém, jímž je nedostatek potravin.