Čaputová versus Fico. Nová slovenská prezidentka se střetla kvůli ústavnímu soudu

ČTK ČTK
18. 6. 2019 11:06
Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se krátce po sobotní inauguraci dostala do křížku se šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiérem Robertem Ficem kvůli postupu při jmenování soudců ústavního soudu, který stále nepracuje v kompletním složení. Čaputové se ale ve sporu nepřímo zastal předseda parlamentu a šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: Reuters

Fico, jenž letos neuspěl se svými ambicemi stát se předsedou ústavního soudu, podmínil další volbu kandidátů na ústavní soudce tím, že Čaputová ze stávajícího seznamu jmenuje několika nových soudců. To v úterý Čaputová odmítla, poslanci podle ní nezvolili potřebný počet kandidátů.

"Nebudu podléhat jakýmkoliv politickým tlakům. Mé stanovisko se nemění. Ústava hovoří jasně o tom, že povinností parlamentu je zvolit dvojnásobný počet kandidátů (na ústavní soudce) k počtu volných míst," řekla Čaputová novinářům po jednání s Dankem.

Letos v únoru skončilo funkční období devíti z celkového počtu 13 soudců ústavního soudu, jehož činnost následně byla na dva měsíce ochromena. Sněmovna ani na třech svých schůzích nezvolila potřebných 18, ale dohromady jen 12 kandidátů.

Navzdory tomu bývalý prezident Andrej Kiska ještě v dubnu jmenoval tři nové ústavní soudce. Zdůvodnil to mimořádnými okolnostmi a snahou zajistit fungování vrcholné instituce alespoň v omezeném režimu. Stejně jako Čaputová i Kiska podmiňoval jmenování dalších ústavních soudců zvolením potřebného počtu kandidátů.

Nyní má slovenský ústavní soud sedm soudců, což je nejnižší možný počet, aby například mohl posuzovat soulad zákonů s ústavou.

Podle Danka je nejvyšší čas zvolit potřebný počet kandidátů. "Jako předseda Národní rady chci, aby tento proces byl uzavřen a definitivně vyřešen," řekl Danko.

Před první kolem volby kandidátů letos v únoru se expremiér Fico kandidatury vzdal. Tehdejší prezident Kiska totiž odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu. Proti přestupu Fica na ústavní soud se v kampani před březnovými prezidentskými volbami postavila i Čaputová.

Video: Povívejte se, jak se Zuzana Čaputová ujala úřadu

Slovensko má první ženu v čele státu, Čaputová se ujala úřadu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy