Čaputová v Budapešti hájila liberální demokracii a kritizovala orbánovskou politiku

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2019 17:28
Úkolem takzvané visegrádské čtyřky (V4) má být podle Zuzany Čaputové prosazování demokratických hodnot, svobody a právního státu. Nová slovenská prezidentka to ve čtvrtek řekla v Budapešti při setkání se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Členy V4 je kromě Slovenska a Česka také Maďarsko a Polsko, jejichž vlády kritizuje Evropská komise kvůli údajnému porušování principů demokratických principů a vlády práva.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její maďarský protějšek János Áder
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její maďarský protějšek János Áder | Foto: Zuzana Čaputová/Facebook

Čaputová, která se prezidentské funkce ujala před necelým měsícem, si nepřeje, aby čtveřice středoevropských zemí byla vnímána jako ti, "kteří Evropskou unii rozdělují nebo oslabují". "Největší výhody mají naši občané díky integraci, ne díky přenosu pravomocí zpět na jednotlivé státy," řekla slovenská prezidentka.

Agentura Reuters připomíná, že strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, z níž pochází i prezident Áder, a národně-konzervativní Právo a spravedlnost v Polsku ovládly soudnictví či veřejnoprávní média, nebo zesílily kontrolu nevládního sektoru.

Čaputová se ve čtvrtek v Maďarsku přihlásila k ochraně menšin žijících na Slovensku, včetně 450 000 slovenských občanů hlásících se k maďarským kořenům. "Dnes jsem v Maďarsku vyslala jasný signál, že právě liberální demokracie, která zaručuje všem lidem stejná práva, je nejlepším způsobem ochrany menšin," uvedla slovenská prezidentka.

Jako lež odmítla tvrzení některých maďarských provládních médií, podle nichž je agentem amerického finančníka maďarského původu George Sorose. "Myslím si, že každé seriózní médium by se mělo vyhýbat šíření konspirační propagandy," řekla Čaputová.

Premiér Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele, spojuje ho s podporou migrace, oslabování hranic a charakteru Maďarska coby křesťanského státu.

Čaputová se sešla i s Orbánem a podle agentury MTI s ním mluvila o spolupráci v rámci V4, záležitostech Evropské unie i o bilaterálních vztazích.

 

Právě se děje

Další zprávy