Cameron využil Soči: V jednotě je síla, vzkázal Skotům

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 2. 2014 15:40
Britský premiér promluvil k národu. Osamostatnění Skotska uškodí všem, řekl
Chceme vás tady, vzkázal Skotům David Cameron.
Chceme vás tady, vzkázal Skotům David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn - Máme sedm měsíců na záchranu Spojeného království - nejvýjimečnější země v historii, řekl v pátek britský premiér David Cameron. Svým místy velmi emotivním projevem apeloval na Skoty, aby v chystaném referendu nehlasovali pro nezávislost Skotska.

V den zahájení her v Soči promluvil šéf vlády na londýnském olympijském stadionu. Vyzdvihl mimo jiné 65 medailí společného britského olympijského týmu z poslední olympiády v Londýně.

"Bylo to léto, kdy vyplul na povrch patriotismus a všichni jsme společně fandili týmu Velké Británie," připomněl Cameron.

Na příkladu sportu chtěl ilustrovat, že by rozdělení znamenalo výrazné oslabení obou zemí. V premiérově řeči zazněl i argument, že má Skotsko určitou autonomii a zároveň těží z toho, že je součástí většího celku. "Spojené království je vlivná značka, oddělením Skotska bychom si podkopali naši vlastní reputaci," míní britský premiér.

| Foto: Reuters

Angličany, Velšany a Severní Iry pak vyzval, aby dali Skotům jasně najevo, že o ně ve Spojeném království stojí.

"Nemáte právo volit, ale máte hlas, můžete být slyšet a máte vliv. Žádám všechny, komu není osud Spojeného království lhostejný - od Manchesteru k Motherwellu, od Pembrokeshire k Perthu, od Belfastu k Butu - od nás ke skotskému lidu, nechť od nás zazní jasné poselství: Chceme, abyste zůstali," vyzval David Cameron.

"Jde o budoucnost nás všech, tohle referendum se dotkne 63 milionů lidí."

Nevkusné, zní ze Skotska

Ze Skotska už ale zní kritika. Podle tamní vicepremiérky Nicoly Sturgeonové Cameron jen "nevkusně zneužil olympijský stadion pro svou panovačnou přednášku, aniž by měl žaludek na to, přijet do Skotska nebo kamkoliv jinam a zúčastnil se diskuse tváří v tvář".

Podle Tessy Jowellové, labouristické poslankyně a zastánkyně Spojeného království v jeho nynější podobě, je připomenutí olympiády v Londýně pravou příležitostí k vyzdvižení toho, jaké je to "cítit se Britem".

Obrazem: Soči připraveno, poslouží Cameronovi?

Referendum o vystoupení Skotska ze Spojeného království bylo vypsáno na 18. září letošního roku. Hlasovací právo budou mít občané starší šestnácti let, kteří ve Skotsku trvale žijí. Tedy přibližně čtyři miliony lidí.

Podle průzkumů veřejného mínění je zatím mírná většina Skotů pro zachování současného stavu. Z toho zatím posledního, jenž byl zveřejněn v neděli, vyplývá, že by se pro odtržení od Spojeného království vyslovilo 37 % voličů, zatímco 44 % by hlasovalo proti.

Ještě v lednu byl nicméně rozdíl výraznější: 32 % ku 44 %.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy