reklama
 
 

Brusel vyráží do boje s kyberzločinem

9. 1. 2013
Foto: Reuters
Od pátku začne v Haagu fungovat nové centrum pro boj proti kybernetické kriminalitě

Brusel/Haag - Boj se zločinem na síti je podle Evropské komise potřeba zostřit. Už v pátek proto začne fungovat Evropské centrum pro boj proti kybernetické kriminalitě (EC3).

Středisko bude sídlit v Haagu v rámci Evropského policejního úřadu (Europol). Podle jeho šéfa Troelse Oertinga je potřeba vzít v úvahu, že počítačovou kriminalitu neomezují žádné hranice a pachatele je těžké vypátrat.

"Přispěje k tomu, abychom měli svobodný, otevřený a bezpečný internet," slibuje si od centra eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová.

"Pachatelé tohoto typu trestné činnosti jsou velmi chytří a rychle si osvojují nové technologie, aby je zneužili k nezákonné činnosti."

Milion obětí denně

EC3 bude shromažďovat údaje, analyzovat je a podporovat vyšetřování v jednotlivých zemích. Rovněž by mělo poskytovat odborné poradenství během soudních řízení.

Zaměří se i na nezákonnou činnost páchanou skupinami organizovaného zločinu prostřednictvím internetu, zejména na útoky na elektronické bankovnictví, i další finanční aktivity prováděné na internetu.

Zapojit by se mělo i do výzkumu a vývoje nových nástrojů, které je možné v boji s touto kriminalitou používat.

Komise také podotkla, že se na světě každý den stane obětí nějakého druhu kybernetické kriminality zhruba milion lidí. Odhady pak hovoří o tom, že oběti kvůli této činnosti přijdou ročně na světě o 290 miliard eur.

autoři: Zahraničí, ČTK | 9. 1. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama