Britové našli prababičku pavučin. Pamatuje dinosaury

Lucie Kalivodová
2. 11. 2009 16:35
Společně se zbytky pavoučí nitě jsou v nalezeném vzorku znatelné i zbytky hmyzu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Jaroslav Jiřička

Londýn - Dva britští amatérští geologové nalezli ve Východním Sussexu nejstarší pavučinu světa. Oslavila již 140 milionů let.

Jamie Hiscocks a jeho bratr Jonathan ji objevili v usazeninách jantaru na jihoanglickém křídovém pobřeží.

Informaci zveřejnil profesor paleontologie Martin Brasier z Oxfordské univerzity v odborném magazínu Journal of the Geological Society.

"Tento jantar je velice vzácný, pochází z počátku křídy (druhohory - pozn. red.). Jde tedy o jeden z nejstarších jantarů s příměsemi," řekl paleontolog v tiskovém prohlášení.

Podle Brasiera vznikl hastingský jantar krátce poté, co se vyvinuly první kvetoucí rostliny. Vědci se domnívají, že pavučina byla zachycena v pryskyřici jehličnanu a po požáru se pak dostala do mořského podloží, kde zkameněla.

Profesor Brasier tvrdí, že se nově nalezená pavučina podobá výtvorům dnešních pavouků - na snímku křižák pruhovaný.
Profesor Brasier tvrdí, že se nově nalezená pavučina podobá výtvorům dnešních pavouků - na snímku křižák pruhovaný. | Foto: Jakub Kašpar

Na denní světlo jihoanglického pobřeží se pak dostala díky erozi. Společně se zbytky pavoučí nitě jsou v nalezeném vzorku znatelné i pozůstatky hmyzu, rostlin a dávnověkých mikrobů. Na vláknech se dokonce zachovaly i lepivé kapky, díky kterým se hmyz na pavučinu zachytí.

Brasier tvrdí, že se tato unikátní pavučina z dob dinosaurů podobá výtvorům dnešních pavouků. Vědecký tým pavučinu za pomoci konfokální mikroskopie zrekonstruoval a díky tomu ji mohl studovat ze čtyřiceti různých úhlů.

"V dnešní je být paleontologem velice zajímavé," řekl britskému listu The Times profesor Brasier. "Máme možnost si prohlížet věci, které jsme doposud neměli šanci zkoumat. Všechno do detailů."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 42 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy