Harry a William nešli za rakví vedle sebe. Británie se rozloučila s princem Philipem

Přenos skončil
Britská královská rodina a spolu s ní celá země se v sobotu loučí s princem Philipem, vévodou z Edinburghu. Smuteční obřad se koná v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru, rakev s pozůstatky prince Philipa pak bude uložena do královské krypty. Celou událost sledujeme v on-line reportáži.
Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
Přenos skončil
17:03

Vážení čtenáři, on-line přenos z posledního rozloučení s princem Philipem skončil. 

16:52

Britskou státní hymnou skončil pohřební obřad prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Jeho rakev byla předtím spuštěna do královské krypty.

Foto: Reuters
16:41

Rakev s ostatky prince Philipa v kapli svatého Jiří. 

Rakev prince Philipa
Rakev prince Philipa | Foto: Reuters
16:30

V kapli svatého Jiří právě probíhá pohřební obřad. 

Královna Alžběta II. během pohřebního obřadu.
Královna Alžběta II. během pohřebního obřadu. | Foto: Reuters
16:11

Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde začíná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. 

16:04

Británie drží minutu ticha za nedávno zesnulého prince Philipa. Smuteční obřad je v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

16:00

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. 

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover.
Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover. | Foto: Reuters
15:53

Zatímco většina smutečních hostů jde za doprovodu smuteční hudby pěšky, královna Alžběta II. v černém voze Bentley.

Královna Alžběta II. na pohřbu prince Philipa
Královna Alžběta II. na pohřbu prince Philipa | Foto: Reuters
15:48

Pohřební průvod s rakví zesnulého britského prince Philipa se vydal od soukromé kaple na hradě Windsor ke kapli svatého Jiří, kde bude princ pochován.

15:26

Pohled na vojenský průvod před hradem. 

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
15:11

Veřejnost byla vyzvána, aby se kvůli koronavirové krizi neúčastnila žádných akcí spojených s pohřbem. I tak se před hradem Windsor shlukují lidé. 

Foto: Reuters
15:03

Ve 15:40 kapely na nádvoří přestanou hrát, Philipova rakev bude vynesena z kaple a bude uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. O pět minut později celé pohřební procesí vyrazí na nedlouhou cestu ke svatojiřské kapli.

15:02

Ve 15:15 se před soukromou kaplí, na obdélníkovém nádvoří hradu Windsor, seřadí členové královské kavalerie a pěší gardy spolu s vojáky z dalších jednotek, které měly k princi Philipovi zvláštní vztah.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
14:43

Vévodkyně Kate a princ William přijíždějí k hradu Windsor na pohřeb Philipa.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
13:28

Čestné salvy na Maltě na princovu počest. Alžběta tu žila tu krátce po uzavření sňatku s princem Philipem, v letech 1949 až 1951, kdy zde její choť sloužil jako důstojník námořnictva.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
13:21

Od Philipova úmrtí řada lidí přináší k windsorskému hradu květiny. "Jsme tu hlavně kvůli královně," řekla agentuře AP Barbara Leeová, která ke hradu dorazila se svými dětmi a vnoučaty. "Musí z toho být úplně zničená," dodala.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
12:04

Královna Alžběta večer před obřadem sdílela svou oblíbenou společnou fotografii s manželem, která pár zachycuje při odpočinku v přírodě ve skotském hrabství Aberdeenshire. Snímek pořídila v roce 2003 hraběnka z Wessexu nedaleko královnina letního sídla v Balmoralu.

11:31

Vedení formule 1 kvůli úmrtí prince Philipa, manžela královny Alžběty II., upravilo program Velké ceny Emilia-Romagna. Z úcty k zesnulému monarchovi posunulo čas sobotního tréninku a kvalifikace tak, aby nekolidoval s pohřbem.

Jaký byl život prince Philipa? Prohlédněte si grafiku Aktuálně.cz

Jak bude probíhat pohřeb prince Philipa:

  • Při příjezdu do kaple zazní státní hymna.
  • V 15:00 místního času (16:00 SELČ) bude celá země držet minutu ticha.
  • Následně začne samotný pohřební obřad, rakev se zesnulým bude umístěna na katafalk.
  • Na rakvi bude Philipova osobní standarta symbolizující jeho život, je na ní řecký kříž, symbol země, v níž se Philip narodil, nebo hrad v Edinburghu.

Samotného pohřbu v kapli se kvůli epidemickým opatřením zúčastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Všichni budou mít roušky. V kapli budou přítomny všechny čtyři děti Philipa a Alžběty - jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a nejmladší Edward. Na pohřbu budou Charlesovi synové, princové William a Harry.

Zesnulého na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. Podle britského premiéra Borise Johnsona je to jen další důkaz technického talentu a vynalézavosti prince Philipa.

Rakev bude provázet vojenská kapela z jednotky, u které sloužil také princ Philip, dlouholetý hrdý důstojník britského námořnictva. Pohřeb bude ceremoniální, a nikoli státní, a proto se uskuteční bez účasti veřejnosti.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
17. 4. 2021 11:30
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy