Britové rozluští DNA lidí s rakovinou. Slibují novou léčbu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 8. 2014 22:30
Spojené království chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.
Foto: Thinkstock

Londýn - Británie chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber (přes deset miliard korun) do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.

Projekt se má týkat asi 100 tisíc lidí, kteří trpí rakovinou nebo vzácnými genetickými poruchami, oznámil premiér David Cameron.

Informace získané pomocí sekvencování genomu by měly lékařům pomoci s určením správné diagnózy nebo vytipováním skupiny pacientů, u nichž je vhodné vyzkoušet nové metody léčby.

Projekt státního zdravotního systému NHS, který poběží do roku 2018, je podle některých expertů předzvěstí toho, jak bude vypadat blízká budoucnost medicíny.

Už v příští generaci by se čtení DNA u všech lidí mohlo stát běžnou součástí zdravotnické péče, napsal deník The Independent.

Genetické analýzy bude u britských pacientů provádět společnost Genomics England, kterou vlastní NHS. Lidé ale budou muset ke čtení své DNA dát souhlas a být srozuměni s tím, že NHS může získaná data pro účely výzkumu poskytnout farmaceutickým firmám.

Přesná znalost genomu konkrétního pacienta může léčbu nemoci výrazně usnadnit. Například u rakoviny prsu fungují některé léky jen u žen s určitou genetickou mutací a u jiných ne.

Díky projektu by lékaři mohli vysledovat tyto zákonitosti i u jiných chorob, a léčbu tak zkrátit a výrazně zlevnit. U vzácných genetických poruch, které je velmi obtížné odhalit, může čtení genomu pomoci při diagnóze, která je základem pro případnou léčbu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 55 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy