reklama
 
 

Britové rozluští DNA lidí s rakovinou. Slibují novou léčbu

1. 8. 2014 22:30
Spojené království chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.

Londýn - Británie chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber (přes deset miliard korun) do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.

Projekt se má týkat asi 100 tisíc lidí, kteří trpí rakovinou nebo vzácnými genetickými poruchami, oznámil premiér David Cameron.

Informace získané pomocí sekvencování genomu by měly lékařům pomoci s určením správné diagnózy nebo vytipováním skupiny pacientů, u nichž je vhodné vyzkoušet nové metody léčby.

Projekt státního zdravotního systému NHS, který poběží do roku 2018, je podle některých expertů předzvěstí toho, jak bude vypadat blízká budoucnost medicíny.

Už v příští generaci by se čtení DNA u všech lidí mohlo stát běžnou součástí zdravotnické péče, napsal deník The Independent.

Genetické analýzy bude u britských pacientů provádět společnost Genomics England, kterou vlastní NHS. Lidé ale budou muset ke čtení své DNA dát souhlas a být srozuměni s tím, že NHS může získaná data pro účely výzkumu poskytnout farmaceutickým firmám.

Přesná znalost genomu konkrétního pacienta může léčbu nemoci výrazně usnadnit. Například u rakoviny prsu fungují některé léky jen u žen s určitou genetickou mutací a u jiných ne.

Díky projektu by lékaři mohli vysledovat tyto zákonitosti i u jiných chorob, a léčbu tak zkrátit a výrazně zlevnit. U vzácných genetických poruch, které je velmi obtížné odhalit, může čtení genomu pomoci při diagnóze, která je základem pro případnou léčbu.

autoři: ČTK, Zahraničí | 1. 8. 2014 22:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama