Britové rozluští DNA lidí s rakovinou. Slibují novou léčbu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 8. 2014 22:30
Spojené království chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.
Foto: Thinkstock

Londýn - Británie chce v příštích několika letech investovat 300 milionů liber (přes deset miliard korun) do přečtení DNA u vážně nemocných pacientů.

Projekt se má týkat asi 100 tisíc lidí, kteří trpí rakovinou nebo vzácnými genetickými poruchami, oznámil premiér David Cameron.

Informace získané pomocí sekvencování genomu by měly lékařům pomoci s určením správné diagnózy nebo vytipováním skupiny pacientů, u nichž je vhodné vyzkoušet nové metody léčby.

Projekt státního zdravotního systému NHS, který poběží do roku 2018, je podle některých expertů předzvěstí toho, jak bude vypadat blízká budoucnost medicíny.

Už v příští generaci by se čtení DNA u všech lidí mohlo stát běžnou součástí zdravotnické péče, napsal deník The Independent.

Genetické analýzy bude u britských pacientů provádět společnost Genomics England, kterou vlastní NHS. Lidé ale budou muset ke čtení své DNA dát souhlas a být srozuměni s tím, že NHS může získaná data pro účely výzkumu poskytnout farmaceutickým firmám.

Přesná znalost genomu konkrétního pacienta může léčbu nemoci výrazně usnadnit. Například u rakoviny prsu fungují některé léky jen u žen s určitou genetickou mutací a u jiných ne.

Díky projektu by lékaři mohli vysledovat tyto zákonitosti i u jiných chorob, a léčbu tak zkrátit a výrazně zlevnit. U vzácných genetických poruch, které je velmi obtížné odhalit, může čtení genomu pomoci při diagnóze, která je základem pro případnou léčbu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy